Droga sprzed 700 lat

„Prawdziwy hit”, „sensacja”, „niesamowite znalezisko” – to nie są nagłówki z prasy brukowej, tylko wypowiedzi najważniejszych naukowców, archeologów i urzędników niemieckiego ministerstwa kultury. Chodzi o odkryty kilka tygodni temu w Berlinie długi drewniany trakt sprzed 700 lat – prawdopodobnie to pierwsza berlińska droga miejska.

arch. Landesdenkmalamt Berlin

Przed każdą przebudową drogi lub nowej autostrady na wytyczony teren wchodzą archeolodzy, by sprawdzić czy pod ziemią nie znajdują się jakieś artefakty, które mogłyby ulec zniszczeniu po wjechaniu ciężkiego sprzętu. Odpowiednie służby były więc na miejscu także przy pracach mających na celu ułożenie nowych kabli elektrycznych wokół Molkenmarkt.

 

arch. Landesdenkmalamt Berlin 

Ziemia skrywała konstrukcję wykonaną z pni dębu, sosny i brzozy, drzew występujących w obfitości w pobliżu i wokół obrzeży stolicy Niemiec. Wstępne próbki drewna przetestowane za pomocą analizy słojów wykazały, że drzewa zostały ścięte około 1238 roku, tak więc znaleziono prawdopodobnie jedną z pierwszych dróg berlińskich. Drewno przetrwało w świetnym stanie dzięki warstwom torfu, który stworzył hermetyczną strukturę. Ta droga-grobla zapewniała bezpieczne przejście nad grząską i mokrą ziemią w pobliżu rzeki, z Mühlendamm, głównej ulicy w centrum Berlina, w kierunku Stralauer Tor. Konstrukcja ma szerokość 6 metrów i ma długość co najmniej 50 metrów z deskami ułożonymi w trzech warstwach. Zgodnie z komunikatem prasowym Państwowego Urzędu Zabytków w Berlinie, ubytki w wierzchniej warstwie zostały zasypane małymi głazami, a do wygładzenia krawędzi zastosowano piasek.

„Nie spodziewałem się, że w Berlinie znajdziemy tak świetnie zachowany trakt” – powiedział główny miejski archeolog Matthias Wemhoff.

 arch. Landesdenkmalamt Berlin 

W Europie odkryto do tej pory kilka takich średniowiecznych promenad, co ciekawe na ogół są one w doskonałym stanie. Pokazuje to po raz kolejny, że średniowiecze trudno nazwać „wiekami ciemnymi” – dobre drogi, system łaźni, opieka nad ubogimi, szpitale, nadzór nad handlem oraz mecenat dla artystów i nowe prądy w architekturze to tylko niektóre przykłady na ogromny rozwój Europy z tamtych czasów.

Państwowy Urząd Zabytków w Berlinie planuje organizowanie bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem po wykopaliskach przy Molkenmarkt.

 


Źródło: niezależna.pl; ancient-origins.net

#archeologia #średniowiecze #Berlin #drogi średniowieczne

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo