Brytyjczycy dostarczają Ukraińcom systemy przeciwlotnicze

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Starstreak
Deon Steyn, Public domain, via Wikimedia Commons

Wallace o możliwości przekazania systemów Starstreak mówił już przed tygodniem w Izbie Gmin, gdy informował posłów o kolejnej partii uzbrojenia dla Ukrainy. Wyjaśnił wówczas, że decyzja w tej sprawie w zasadzie zapadła, a rząd pracuje nad tym, jak je dostarczyć na Ukrainę i przeszkolić jej siły do ich używania. W środę przy okazji spotkania ministrów obrony NATO potwierdził stacji BBC, że są one dostarczane. Nie sprecyzował, ile ich będzie przekazane, ani na jakim etapie są dostawy.

Produkowany przez brytyjską firmę Thales Air Defence system Starstreak, zapisywany także jako STARStreak, jest zaprojektowany do niszczenia myśliwców i śmigłowców. Wystrzeliwane z nich pociski osiągają prędkość ponad 3 Machów, co czyni je najszybszymi na świecie pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze. W pocisku zastosowano trzy przypominające lotki podpociski, które umożliwiają wielokrotne trafienie w cel. Pocisk może być wystrzeliwany z ramienia, z lekkiej wyrzutni wielokrotnej lub z pojazdów opancerzonych. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Starstreak #Wielka Brytania #Ukraina

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo