Tarcza antyputinowska. Borys: „W przyszłym tygodniu premier przedstawi jej założenia”

W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi propozycje dotyczące tarczy antyputinowskiej - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

"Jeżeli chodzi o tarczę antyputinowską, to zapewne w przyszłym tygodniu premier przedstawi te propozycje"

 - powiedział w radiu TOK FM Borys.

Jak mówił, Polski Fundusz Rozwoju koncentruje się na wsparciu przede wszystkim przedsiębiorstw.

"Tych, które zarówno eksportowały na rynki wschodnie - staramy się pomóc im znaleźć nowych kontrahentów na innych rynkach, jak również od strony importerów, ponieważ brakuje niektórych kluczowych komponentów i staramy się wesprzeć firmy z znalezieniu poddostawców, więc w tym zakresie na pewno ważne jest też wsparcie dla polskich firm"

- powiedział.

Założenia tarczy antyputinowskiej

Jak napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna", prace nad nową tarczą toczą się przede wszystkim w kancelarii premiera, w Ministerstwie Finansów i w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) i mają się ku końcowi. "DGP" podało, że "pakiet planowanych rozwiązań ma objąć m.in. kontynuowanie działań mających na celu łagodzenie skutków wzrostu cen".

"Inflacja stała się obecnie głównym problemem i największym zagrożeniem, łącznie ze scenariuszem stagflacji"

– mówi dla "DGP" współpracownik premiera.

Według dziennika, "dlatego tarcza antyputinowska będzie zawierała w sobie elementy tarczy antyinflacyjnej, która wstępnie miała dotyczyć tylko pierwszego półrocza 2022 r.

"Trwają dyskusje, czy mają zostać wydłużone na razie na kwartał, czy od razu do końca roku"

– podkreśla rozmówca "Dziennika Gazety Prawnej".

Środa jest 21. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Od 24 lutego, kiedy to rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na kierunku wjazdowym do Polski prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Działalność w Rosji wstrzymało też wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo