Morawiecki: Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego jesteśmy w Kijowie

W mediach społecznościowych udostępnione zostały zdjęcia delegacji premierów Polski, Czech i Słowenii. - Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petrem Fialą i Janezem Janšą, jesteśmy w Kijowie - napisał na Facebooku szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki. Opinia międzynarodowa ciepło przyjęła decyzję premierów o wyjeździe do Kijowa.

twitter.com/@P_Fiala

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Jansą są w drodze do ukraińskiej stolicy - Kijowa. Tam będą reprezentować Radę Europejską na spotkaniu z prezydentem i premierem Ukrainy.

Na Twitterze, premier Republiki Czeskiej opublikował zdjęcie, na którym widać jak zebrana czwórka przygląda się mapie Ukrainy. 

Następnie na Facebooku zdjęcia zamieścił polski premier, Mateusz Morawiecki.

- Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie! W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petrem Fialą i Janezem Janszą jesteśmy w Kijowie

- napisał szef rządu.

- Tutaj, w wojennym Kijowie, tworzy się historia. Tutaj, gdzie wolność walczy ze światem tyranii. Tutaj, gdzie waży się przyszłość nas wszystkich. Unia Europejska wspiera Ukrainę, i może ona liczyć na pomoc przyjaciół - tę wiadomość przynosimy dzisiaj do Kijowa - napisał w zamieszczonym na Twitterze w języku angielskim wpisie Morawiecki.

"Ten wyjazd to odważny krok!"

Cały świat obiegła dziś informacja o wyjedźcie polityków do Kijowa. W zagranicznych mediach huczy od stwierdzeń, że ich decyzja o podróży do ukraińskiej stolicy jest przykładem olbrzymiej odwagi i brawury.

"CDU z najwyższym szacunkiem patrzy na to, czego podejmują się trzej politycy, także w kategoriach osobistego ryzyka, "aby jeszcze raz podkreślić solidarność nie tylko tych trzech krajów, ale także całej Unii Europejskiej"

- przyznał lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz przed posiedzeniem deputowanych CDU i CSU do Bundestagu w Berlinie.

W odpowiedzi na pytanie, czy spodziewa się, że kanclerz Olaf Scholz podejmie taki krok, Merz odpowiedział, że taka podróż "z pewnością może być wzorem do naśladowania również dla innych".

Hiszpańskie media wskazują zaś, iż dzisiejszy wyjazd premiera Mateusza Morawieckiego do Kijowa w towarzystwie szefów rządów Czech i Słowenii jest jawnym opowiedzeniem się Polski po stronie zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Hiszpańscy komentatorzy odnotowują, że w naznaczonej ryzykiem podróży do Kijowa udział bierze też szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zaznaczają, że jego zagraniczne podróże w towarzystwie premiera Morawieckiego należą do rzadkości.

Decyzję o wyjeździe do Kijowa skomentował również szef NATO - Jens Stoltenberg.

"Ważne jest utrzymywanie bliskich kontaktów z prezydentem Zełenskim na wszystkich poziomach i w różnych formatach przez liderów Sojuszu i Unii Europejskiej"

- powiedział.

 

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, PAP

 

#wojna #Rosja #Kijów

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo