Cieszyński ocenia sytuację Polski w kontekście cyberbezpieczeństwa. Stan gotowości zostanie utrzymany

- Nie stwierdziliśmy poważnych ataków, których nie udałoby się odeprzeć. Sytuacja jest w miarę stabilna, nie widzimy zwiększonej liczby cyberataków - powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa ocenił, że Polska jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę podniosła poziom gotowości do odpierania ataków w cyberprzestrzeni.

- To sprawiło, że zespoły działają w reżimie nakładającym dodatkowe obowiązki, zostały przejrzane plany awaryjne, są dyżury na miejscu, jest osoba odpowiedzialna za infrastrukturę. Będzie to przedłużone na kolejne dni, te działania [wojenne] wciąż trwają i tak długo, jak będą trwać, jest podwyższone zagrożenie jeśli chodzi o cyberataki

- powiedział Janusz Cieszyński.

Aktualną sytuację dotyczącą cyberbezpieczeństwa Polski ocenił jako "dobrą".

- Nie stwierdziliśmy poważnych ataków, których nie udałoby się odeprzeć. Sytuacja jest w miarę stabilna, nie widzimy zwiększonej liczby cyberataków. Widzimy pewną aktywność, która sama w sobie nie jest niebezpieczna, jest za to zwiększone zainteresowanie adwersarzy. Pozostajemy w gotowości - dodał pełnomocnik rządu.

Cieszyński zaznaczył, że na wniosek Polski odbyło się spotkanie ministrów cyfryzacji Unii Europejskiej i przedstawicieli dużych platform internetowych.

- Są efekty, platformy zmieniły politykę. To jest zgodne z apelami, które kieruje pod adresem tych firm rząd ukraiński. Popieramy starania Kijowa w tej sprawie. Regulaminy, powstałe na czas pokoju, nie sprawdzają się w czasie wojny. (...) Tłumaczymy naszym amerykańskim partnerom, że nie ma to nic wspólnego z wolnością słowa, tylko jest to dawanie agendy Putinowi, by przedstawiał swoją dezinformację i propagandę

- wskazał.

 


Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo