Figurki jaszczuroludzi z Mezopotamii

Na początku XX wieku archeolodzy prowadzący wykopaliska w Tell Al'Ubaid w Iraku dokonali niezwykłego odkrycia – oto pod warstwą ziemi leżały liczne figurki przedstawiające istoty przypominające skrzyżowanie ludzi z jaszczurkami. Po zbadaniu w laboratorium naukowcy ocenili, że owe artefakty mają ok. 7 tysięcy lat i pochodzą z okresu przedsumeryjskiego. Od stanowiska archeologicznego nazwano tę kulturę ubajdzką.

Podobne figurki znaleziono również w Ur i Eridu, ale po raz pierwszy wykopał je Harry Reginald Hal w 1919 roku. Większość z nich ma na sobie hełm, dziwne wypustki na ramionach, niektóre trzymają w rękach laski czy też berła. Co ciekawe każda statuetka ma inną pozę, a te z cechami żeńskimi karmią piersią niemowlęta, które również mają jaszczurcze głowy. Naukowcy uważają, że figurki były ważne dla Ubajdan.

Wąż był często głównym symbolem używanym w wielu społeczeństwach do reprezentowania bogów (na przykład sumeryjskiego boga Enki). Tajemnica figurek nie została jednak wyjaśniona, a z powodu ich nietypowego kształtu często są podawane jako dowód na spotkanie z cywilizacją pozaziemską.

 


Źródło: niezależna.pl

#cywilizacja Sumerów #kultura ubajdzka #ludzie-jaszczurki #istoty humanoidalne #figurki z teraktory #archeologia Bliskiego Wschodu #Mezopotamia

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo