Polska pomaga ukraińskiej służbie zdrowia

Zestawy do zabiegu angiografii, stenty uwalniające leki, stymulatory, zestawy operacyjne, prowadniki – specjalistyczny sprzęt wart 1 mln zł zakupiło dla dwóch szpitali klinicznych we Lwowie Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach. Z kolei Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie przekazał Konsulowi Ukrainy m.in. defibrylatory, respirator, plecaki i torby medyczne, które mają trafić do placówek medycznych w rejonie Odessy.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/1662222

Zakup i transport tych darów był możliwy dzięki finansowemu wsparciu spółki Węglokoks oraz Caritas Archidiecezji Katowickiej.

"Skąd wiedzieliśmy, co jest potrzebne? W drugim dniu po inwazji Rosji na Ukrainę rozmawiałem z ordynatorem oddziału kardiologicznego szpitala we Lwowie, który powiedział, że są obecnie jedynym dużym ośrodkiem na Ukrainie, który leczy zawały serca, a system zakupów sprzętu - który na Ukrainie jest scentralizowany, wszystko przechodzi przez Kijów – przestał funkcjonować"

– powiedział wicedyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Krystian Wita.

"Ordynator dodał, że zostali praktycznie odcięci od możliwości nowoczesnego leczenia zawału serca, a liczba przypadków wzrasta ze względu na gigantyczny stres, w jakim żyją teraz obywatele Ukrainy. Postanowiliśmy jak najszybciej działać i dzięki zaangażowaniu wielu osób zgromadziliśmy sprzęt do leczenia kilkuset osób z zawałem serca"

– podkreślił prof. Wita.

Środki na zakup sprzętu w wysokości 1 mln zł przekazała na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej spółka Węglokoks. Pracownicy GCM wykorzystując swoją wiedzę i kontakty z firmami medycznymi zamówili sprzęt, przeprowadzili również we własnym gronie zbiórkę środków czystości. Partię sprzętu przekazał też inny duży ośrodek kardiologiczny - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W organizacji transportu humanitarnego pomogli pracownicy Caritas. Pierwsza dostawa trafiła już do Lwowa, druga jest w drodze.

"Odebrałem już podziękowania od kolegów ze Lwowa, to była wzruszająca rozmowa. Zmobilizowaliśmy się jako zespół GCM, bo - tak jak wszyscy - jesteśmy poruszeni tym, co się dzieje na Ukrainie. Na pewno będzie potrzebna dalsza pomoc ukraińskim szpitalom, choćby w zakresie środków opatrunkowych"

– wskazał prof. Krystian Wita.

"Cieszymy się, że udało się szybko zorganizować i sprawnie wysłać na Ukrainę – przy wsparciu wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka - bardzo konkretną i bardzo potrzebną pomoc"

– powiedział rzecznik Węglokoks SA Jarosław Latacz.

Szpital z Kościerzyny przekazał Ukrainie sprzęt ratujący życie

Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. Marzena Mrozek poinformowała, że dzięki współpracy z Konsulem Ukrainy placówka może przekazać wsparcie dla najbardziej potrzebujących Ukraińców. Zarząd Spółki zadecydował, aby zgodnie ze swoimi możliwościami przekazać również realne, niezbędne do ratowania życia i zdrowia, wsparcie rzeczowe i sprzętowe dla szpitali prowadzących działania w czasie wojny.

Jak podają w komunikacie władze placówki, pod koniec ubiegłego tygodnia podpisano umowę darowizny pomiędzy Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie sp. o.o., a Konsulem Ukrainy w Gdańsku, w ramach której został przekazany z zasobów własnych szpitala sprzęt medyczny m.in. defibrylatory w tym defibrylatory z monitorem funkcji życiowych, defibrylatory półautomatyczne, urządzenie do ładowania i rekondycjonowania akumulatorów do defibrylatorów oraz respirator z butlą tlenową i reduktorem. Ponadto został przekazany łącznie pakiet 100 plecaków i toreb medycznych z pełnym wyposażeniem, niezbędnym do udzielania pierwszej pomocy medycznej w zdarzeniach zbiorowych, o łącznej wartości blisko 50 tys. zł.

Całość darowizny została przekazana do magazynu konsula, skąd następnie zostanie przetransportowana do szpitali w regionie Odessy.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. zgłosił swoją gotowość do udzielenia pomocy osobom rannym w wyniku starć militarnych, żołnierzom, cywilom, w tym kobietom i dzieciom. Na chwilę obecną deklarowanych jest 69 miejsc szpitalnych. W celu usprawnienia komunikacji został powołany koordynator pomocy lek. Maciej Gostkowski, który ściśle współpracuje z władzami lokalnymi w zakresie zabezpieczenia i organizacji bezpłatnych świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz osób innych narodowości, które przybyły z Ukrainy po rozpoczęciu działań wojennych.

W zakres pomocy oferowanej przez szpital, wchodzą usługi wynikające z pilnej potrzeby medycznej i niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego, a w szczególności: stany nagłe, ostre choroby infekcyjne, choroby przewlekłe wymagające kontynuacji leczenia, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, badania diagnostyczne, leczenie szpitalne, opieka okołoporodowa, pomoc psychologiczna i psychiatryczna, szczepienia w tym przeciwko Covid-19.

Szpital prowadzi rekrutację dla osób chętnych, posługujących się językiem ukraińskim, które w razie konieczności chciałby pomóc przy kontakcie z pacjentami. Wolontariusze poszukiwani są do pracy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziałach oraz poradniach przyszpitalnych.

W Szpitalu jest zatrudniona osoba, która biegle posługuje się językiem ukraińskim i jest bezpośrednio zaangażowana w pomoc dla obywateli Ukrainy, w tym przełamywanie barier językowych. Ponadto na wyposażeniu znajdują się translatory do obsługi osób obcojęzycznych.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina #Polska

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo