Polskie MiG-29 do bazy w Ramstein? Pentagon: Nie widzimy uzasadnienia

Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Jak dodał, nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

MiG-29
By Tim Felce (Airwolfhound) - Mig 29 - RIAT 2013, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27471498

We wtorkowym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau stwierdził, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - czytamy w oświadczeniu.

Jest już odpowiedź strony amerykańskiej.

- Perspektywa myśliwców "w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, że istnieje dla tego rzeczowe uzasadnienie

- oznajmił Kirby w oświadczeniu.

Dodał, że choć rozmowy z Polską w tej sprawie nadal trwają, to nie uważa, iż polska propozycja jest możliwa do zrealizowania.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#USA #Polska #Pentagon

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo