Kraków z psychiatrią dla młodzieży

Z powodu pilnych potrzeb mieszkańców szpital im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie uruchamia stacjonarny Oddział Psychiatryczny dla Młodzieży – poinformował rzecznik tej lecznicy Maciej Bóbr.

https://babinski.pl/

W oddziale znajduje się 25 miejsc przeznaczonych dla osób w wieku od 14 do 18 lat, wymagających hospitalizacji z powodu kryzysów emocjonalnych. Przyjęcia mają odbywać się w miarę wolnych miejsc, najlepiej na podstawie skierowania.

Oddział zlokalizowany został w odnowionym budynku VI B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie.

Jak podkreślił rzecznik szpitala, uruchamiając oddział, placówka zamyka trwający od wiosny 2019 r. proces tworzenia, praktycznie od zera, pełnej oferty świadczeń dla młodych ludzi w kryzysach.

W czerwcu 2019 r. z myślą o młodych pacjentach otwarta została Poradnia Zdrowia Psychicznego, a w listopadzie tego samego roku Psychiatryczny Oddział Dzienny. W kwietniu 2020 r. pomimo pandemii Szpital uruchomił trzy poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży, które są miejscem pierwszego rozpoznania czy młody człowiek wymaga kontaktu z psychiatrą, czy też wystarczająca będzie interwencja psychologiczna i psychoterapeutyczna. We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęło działalność Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe – jako modelowa jednostka, wczesnej interwencji, edukacji nauczycieli, rodziców i opiekunów oraz leczenia i wspierania populacji młodych ludzi z południowej części Krakowa – Dębnik, Łagiewnik, Borku Fałęckiego, Swoszowic.

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego prowadzi również szerokie działania dotyczące profilaktyki samobójstw wśród najmłodszych. „Dotychczasowe doświadczenia posłużą do przygotowania szerokiego pakietu profesjonalnych działań adresowanych do uchodźców z Ukrainy” – zapowiedział Maciej Bóbr.

Finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POWER działalność lecznicza oraz profilaktyczna i edukacyjna realizowana jest we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo