UNESCO boi się o miejsca światowego dziedzictwa

Od wybuchu wojny UNESCO monitoruje przez satelity ukraińskie miejsca dziedzictwa. Obecnie, w związku z taką eskalacją zniszczeń i rosyjskich ataków rakietowych, planuje się spotkanie online z ukraińskimi dyrektorami muzeów, by zastanowić jaką ścieżkę ochrony zabytków podjąć w obliczu tych niemal pewnych zagrożeń.

Ukraine Emergency Ministry press service

UNESCO stwierdziło, że jest „poważnie zaniepokojone” zniszczeniami spowodowanymi przez rosyjskie siły inwazyjne w miastach Charków i Czernihów i wezwało do ochrony ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, w tym siedmiu obiektów światowego dziedzictwa w tym kraju.

Musimy chronić to dziedzictwo kulturowe, jako świadectwo przeszłości, ale także jako kierunek pokoju na przyszłość, który społeczność międzynarodowa ma obowiązek chronić i zachować dla przyszłych pokoleń.

– powiedziała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay w oświadczenie.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy po Kijowie, był stolicą sowieckiej Ukrainy w latach 1917-1934. Jego centralny Plac Wolności, jeden z największych placów w Europie, jest miejscem, w którym zgrupowane zostało budownictwo w stylu konstruktywizmu, z jednym z pierwszych betonowych sowieckich drapaczy chmur — 14-piętrowym budynkiem Derżpromu.

Według BBC rosyjska rakieta uderzyła w budynek rządowy po drugiej stronie placu 1 marca, uszkadzając również operę i salę koncertową. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił atak jako „terror przeciwko Ukrainie” i powiedział, że „na placu nie było żadnych celów wojskowych”.

Według zdjęć opublikowanych przez Ukrinform, ukraińską państwową agencję informacyjną, ostrzał 2 marca uszkodził także Sobór Zaśnięcia NMP w centrum Charkowa, rosyjską cerkiew prawosławną. Agencja stwierdziła, że ​​witraże i elementy dekoracyjne zostały zniszczone.

Unesco potępiło również atak rakietowy, który dotknął pomnik Holokaustu Babi Jar w Kijowie, miejsce jednego z największych masowych mordów ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.

Historyczne centrum ostrzelanego wczoraj Czernihowa (na północy kraju) znajduje się na liście światowego dziedzictwa.

 


Źródło: niezależna.pl; theartnewspaper.com

#lista dziedzictwa światowego UNESCO #wojna rosyjsko-ukraińska #rosyjskie zbrodnie wojenne

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo