Trzaskowski o „dramatycznej sytuacji” w Warszawie. Tymczasem Torwar już gotowy na przyjęcie uchodźców

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informował w dramatycznym tonie, że w Warszawie kończy się miejsce dla ukraińskich uchodźców. Później ogłosił jednak, że na jego prośbę przygotowany został Torwar. Tymczasem okazuje się, ze prawda jest zupełnie inna. Torwar jest gotowy na przyjęcie uchodźców, ale o to starał się już od 1 marca Wojewoda Mazowiecki przy współpracy z ministrem Kamilem Bortniczukiem i Centralnym Ośrodkiem Sportu.

twitter.com/@cos_opo

"Pilnie potrzebny duży - na kilkaset osób - punkt recepcyjny w Warszawie! Dworce są przepełnione czekającymi na przesiadkę. Kolejny dzień apelujemy do rządzących o włączenie się w pomoc. Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar"

- poinformował dziś Trzaskowski.

Na wpis prezydenta Warszawy odpowiedział Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie.

"Dementujemy nieprawdziwą informację prezydenta Warszawy @trzaskowski_: 'Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar'. Już od 1 marca Wojewoda Mazowiecki przy współpracy z Ministrem @KamilBortniczuk i COS przygotowywali obiekt. Jesteśmy gotowi przyjąć i pomóc Ukrainie!"

- poinformował COS na Twitterze.

Na słowa Trzaskowskiego zareagował też wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Prezydent stolicy w Radiu ZET - jak cytuje rozgłośnia na Twitterze - mówił, że rząd "zrobił sobie centra recepcyjne na granicy, natomiast w Warszawie tak naprawdę działamy wyłącznie my". Mówił też, że miasto apeluje o otwarcie punktów recepcyjnych.

Wiceminister odpowiedział na Twitterze, że w środę podczas narady ze służbami wojewody wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra została poinformowana, że w czwartek ruszy punkt na Torwarze.

"Poniższa wypowiedź prezydenta to albo zła wola prezydenta albo brak komunikacji w ratuszu"

- skomentował Szefernaker.

W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują informacje na temat pobytu w Polsce, zapewniane jest im tymczasowe zakwaterowanie, otrzymują ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. W stolicy od poniedziałku działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. dwadzieścia miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.

Szefernaker poinformował, że łącznie w Polsce uruchomiono 28 punktów recepcyjnych i 22 punkty informacyjne. Jak podkreślił, punkty informacyjne na dworcach kolejowych, w tym na dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, zostały utworzone w porozumieniu z samorządami - są to punkty wspólne. Ich powstanie wiceminister zapowiadał w miniony piątek. W stolicy działa też punkt na Lotnisku Chopina - dla osób, które przylatują do Warszawy i nie mogą wrócić na Ukrainę.

Warszawskie władze punkt informacyjny zorganizowały też w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ. Z kolei w Arenie Ursynów ratusz przygotował punkt przeznaczony do tymczasowego pobytu uchodźców. W środę Trzaskowski informował, że zapewniono nocleg 2,5 tys. osobom. W czwartek przekazał, że uruchomiono kolejnych 600 miejsc.

 


Źródło: niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo