Rosyjskie rakiety uderzyły w największy w Europie masowy grób ofiar Holokaustu

Kilka dni temu, kiedy Rosjanie wystrzelili rakiety w stronę wieży telewizyjnej w Babim Jarze, kilka pocisków uszkodziło też budynki na cmentarzu żydowskim znajdującym się w kompleksie Miejsca Pamięci, na szczęście pomnik ofiar zbrodni niemieckich nie został naruszony.

Szef sztabu ukraińskiego prezydenta Wołodomyra Zełenskiego potwierdził atak na Twitterze, mówiąc, że na miejscu trwa „potężny ostrzał” i nazwał siły rosyjskie „barbarzyńcami”. Wkrótce pojawił się tweet prezydenta Zełenskiego:

Do świata: jaki jest sens mówienia «nigdy więcej» przez 80 lat, jeśli świat milczy, gdy bomba spada na to samo miejsce, w Babim Jarze? Co najmniej 5 zabitych. Historia się powtarza…

Wieża i pobliski pomnik znajdują się w gęsto zaludnionym obszarze miejskim, w pobliżu którego znajduje się wiele kompleksów mieszkalnych.

Putin, który zniekształca obraz i manipuluje Holokaustem, aby usprawiedliwić nielegalną inwazję na suwerenne demokratyczne państwo, jest całkowicie odrażający. To symboliczne, że zaczyna atak na Kijów, od miejsca największej nazistowskiej masakry.

– powiedział w oświadczeniu Natan Sharanksy, przewodniczący rady doradczej Centrum Pamięci Holokaustu w Babim Jarze.

W latach 1941-1943 w Babim Jarze Niemcy zabili od 70 do 100 tysięcy osób, w tym prawie całą żydowską ludność Kijowa. Pierwsza masakra miała miejsce w żydowskie święto Jom Kipur, 29 września 1941 roku, kazano zebrać się wszystkim Żydom we wskazanym miejscu z pieniędzmi, kosztownościami oraz ciepłymi ubraniami, co sugerowało daleką podróż. Grupami po sto osób Żydzi byli pędzeni w kierunku jaru. Na miejscu w grupach dziesięcioosobowych podchodzili do wąwozu, gdzie byli zabijani strzałami z broni automatycznej. Jak zeznawał później Fritz Höfer: rozebranych Żydów prowadzono do wąwozu o dużych wymiarach. Gdy byli już na brzegu wąwozu, kładziono ich na ziemi lub na już zabitych Żydach. Kiedy człowiek już leżał, przychodził strzelec i zabijał go strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały całymi dniami aż do 3 października. Wedle niemieckich raportów zabito wówczas 33 761 Żydów. Egzekucje powtarzały się w tym miejscu także na Ukraińcach, Polakach, Romach, Sinti. W sumie liczba ofiar wynosi prawdopodobnie od 100–150 tys. osób.

 

 

 

 


Źródło: niezależna.pl

#Babi Jar #Ukraina #miejsce pamięci #holokaust #niemieckie zbrodnie wojenne #rosyjskie zbrodnie wojenne

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo