Czy ukraińskie zbiory sztuki będą ewakuowane?

Polska udzieli wszelkiej pomocy, o którą państwo ukraińskie poprosi, również dotyczącej ewentualnej ewakuacji zbiorów, ale wówczas, kiedy Ukraina się zwróci, w trosce o swoje zbiory, o taką pomoc – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Lwowska Galeria Sztuki, Jan Matejko "Portret dzieci"

Wiceminister kultury, pytana przez dziennikarzy, czy MKiDN prowadzi rozmowy z ukraińskim odpowiednikiem na temat ochrony zabytków i dóbr kultury w Ukrainie, odpowiedziała:

Tak, oczywiście, monitorujemy sytuację na tyle, na ile to jest możliwe. Stanowisko Polski jest takie, że udzielimy wszelkiej pomocy, o którą państwo ukraińskie poprosi, również dotyczącej ewentualnej ewakuacji zbiorów, ale wówczas, kiedy Ukraina się zwróci, w trosce o swoje zbiory, o taką pomoc.

Zwinogrodzka pytana o to, co MKiDN zaleca instytucjom kultury w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę przypomniała, że ukazał się apel artystów i intelektualistów ukraińskich na czele z ministrem kultury Ukrainy.

Wiele osób ten apel podpisuje z prośbą o sankcje kulturalne. Chodzi głównie o zatrzymanie współpracy z Federacją Rosyjską w obszarze kultury. W bardzo różnych formach ta współpraca bywa w Europie prowadzona, akurat w Polsce nie jest to bardzo rozległy temat, ponieważ, jak wiadomo, nasze stosunki z Federacją Rosyjską nie były szczególnie rozwinięte, również w obszarze kultury. Ale rzeczywiście tam, gdzie podmioty FR uczestniczą w obszarze polskiej kultury, ta współpraca powinna być wstrzymana w tej chwili.

Zaznaczyła, że chodzi też o współpracę z pojedynczymi osobami, które wspierają reżim Putina i agresję na Ukrainę.

 

 Źródło: pap.pl

#MKiDN #zagrożone zabytki #wojna rosyjsko-ukraińskie #dziedzictwo narodowe Ukrainy

(redakcja)
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo