„Rosja nie przejmuje się prawami człowieka” i zgotowała Ukrainie „horror”. Szef polskiego MSZ apeluje do ONZ!

- Horror, który został narzucony na sąsiadów mojego kraju, spowodował już śmierć i cierpienie, w tym wśród cywilów i stanowi najbardziej godny potępienia stopień pogwałcenia praw człowieka - powiedział w środę w Genewie szef MSZ Zbigniew Rau podczas 49. sesji Rady.

TVP Info / screen

Polityk swoje wystąpienie rozpoczął od "potępienia w najsilniejszy możliwy sposób rosyjskiej agresji wojskowej przeciwko Ukrainie, która została rozpoczęta w ubiegłym tygodniu".

"Bezprecedensowy atak sił zbrojnych niszczy fundamenty istniejącej architektury bezpieczeństwa i stanowi jaskrawe pogwałcenie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych. Horror, który został narzucony na sąsiadów mojego kraju, spowodował już śmierć i cierpienie, w tym wśród cywilów i stanowi najbardziej godny potępienia stopień pogwałcenia praw człowieka. Potwierdza to nasze obawy, że Rosja nie przejmuje się prawami człowieka"

- powiedział szef polskiego MSZ. 

Rau mówił o tym, że Polska w ciągu ostatnich lat obserwowała "znaczne pogorszenie respektowanie praw człowieka wewnątrz Rosji". Dodał, że "wszelka niezależna opozycja i jej działalność jest tam praktycznie niemożliwa".

"Polska ostrzegała o tym wielokrotnie na tym forum"

- zaznaczył.

"Władze rosyjskie okazują pogardę dla praw człowieka. Ta pogarda została rozlana na naród ukraiński. Wzywamy każdego członka i obserwatora Rady Praw człowieka do dostrzeżenia pogwałcenia tych praw przez Rosję. Polska docenia decyzję Rady, by przeprowadzić pilną debatę na temat sytuacji w Ukrainie wynikającej z agresji rosyjskiej"

- zaapelował. 

Zbigniew Rau przekazał też podziękowania dla członków Rady Praw Człowieka, który poparli propozycję przeprowadzenia debaty odnośnie sytuacji w Ukrainie. Dodał, że kraje należące do tego gremium powinny zastanowić się, czy Rosja ma być dalej jego członkiem.

"Rada powinna odnieść się do pogwałceń praw człowieka. Powinniśmy także zapytać samych siebie, czy Rosja powinna być członkiem Rady Praw Człowieka.

Prawa człowieka w Rosji 

"Polska nadal jest zaalarmowana stale pogarszającą się sytuacją praw człowieka na okupowanym Krymie, gdzie polityka okupacyjna silnie kierowana jest przeciwko krymskim Tatarom i Ukraińcom. Martwi nas także arbitralne zatrzymywanie i tortury stosowane we wschodniej Ukrainie"

- przypomniał szef polskiego MSZ. 

Wsparcie dla Ukrainy 

Polski minister spraw zagranicznych mówił także o "działaniach podjętych przez Polskę we współpracy z sojusznikami, które mają na celu zatrzymanie brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej wojny"

"Wsparcie dla suwerenności Ukrainy i jej integracji terytorialnej stanowi kamień węgielny polskiej polityki zagranicznej. 
Jesteśmy świadkami, dokąd prowadzi agresywna polityka rosyjska
. Wspólnota międzynarodowa nie może pozwalać, by ta sytuacja dalej trwała. Wzywamy Rosję do wycofania oddziałów"

- dodał Rau. 

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

#Ukraina

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo