Zbrodnie wojenne Rosji pod sąd! Władze w Kijowie: druga Norymberga dla Putina i jego świty

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rosyjskie kierownictwo stanie przed międzynarodowym trybunałem za zbrodnie popełnione na Ukrainie. Tak, jak kiedyś przed Trybunałem w Norymberdze stanęli naziści – wskazuje ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy w swoim komunikacie.

kremlin.ru

Władze w Kijowie ostrzegają, że wydarzenia ostatnich dni, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze na Ukrainie, noszą znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Rosyjskie rakiety i pociski spadają bowiem na budynki cywilne, szpitale, przedszkola, szkoły i urzędy. Giną niewinni ludzie, w tym dzieci. 

Mimo tego, że Ukraina nie jest stroną Statutu Rzymskiego [Międzynarodowego Trybunału Karnego, MTK – przyp. red.], nasze państwo uznało tę jurysdykcję na podstawie wcześniejszych oświadczeń (...) Ukraina złożyła już dwa wnioski do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Pierwszy dotyczył wydarzeń na Ukrainie w okresie od 21 listopada 2013 r. do 22 lutego 2014 r. Drugi dotyczył kontynuacji zbrodni popełnionych po 20 lutego 2014 r. Analiza tych dwóch wniosków dała prokuraturze wszelkie podstawy do zarzucenia [Rosji] zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości

– wskazuje MSZ Ukrainy w swoim komunikacie.  

Najwyższe przywództwo wojskowe i polityczne Rosji z pewnością stawi się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i zostanie pociągnięte do odpowiedzialności za każde popełnione przestępstwo. To będą procesy norymberskie XXI wieku

 – wskazano.

Dzień wcześniej Naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze powiedział, że zamierza wszcząć "najszybciej jak to możliwe" śledztwo w kwestii prawdopodobnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ukraina #Trybunał #zbrodnie wojenne #Putin

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo