Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze • • •

Trekking – co to jest, jak się ubrać i co zabrać ze sobą

Trekking zaraz obok jazdy na rowerze jest najbardziej popularną aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Połączenie dbania o zdrowie z eksplorowaniem nowych terenów jest czymś niesamowitym. Wybierając się na wędrówkę, warto dobrze się przygotować.

Zdjęcie autorstwa Eric Sanman z Pexels

Czym właściwie jest trekking?

Trekking często kojarzy się z wyprawą w góry. W praktyce jednak ma szersze pojęcie. Trekking to wędrowanie po mokrych, trudnych terenach, po terenach rzecznych, bagnistych, pustynnych, tropikalnych. Wymagający marsz nie zawsze musi być na wyjeździe gdzieś daleko. Czasem wystarczy najbliższa okolica, las. 

Trekkingu nie należ mylić ze spacerem. Spacer to swobodne chodzenie, aby ukoić myśli, ciało. Z kolei trekking to intensywność, przyśpieszony oddech i puls, a krew zaczyna krążyć szybciej. Organizm wchodzi na wyższe potrzeby produkowania energii, a z czasem przyzwyczaja się do tego i zaczyna produkować jej więcej. 

Trekking dzielimy na lżejszy i cięższy. Może odbyć się w górach, ale bez wspinaczek i bez wyprawy w bardzo zaawansowane tereny. Może to być jednodniowa lub kilkudniowa wyprawa. Uogólniając sport ten jest tańszy, mniej wymagający i dostępny dla każdego. 

Jak przygotować się na trekking?

Wybierając się na trekking jednodniowy czy kilkudniowy zawsze należy zacząć od sprawdzenia czym charakteryzuje się dany teren. Czy są tam wzniesienia, nierówności, przeszkody do pokonania? Dodatkowo musimy wiedzieć jaka obecnie jest tam pogoda, jaka będzie w czasie naszego pobytu i jak szybko może ulec zmianie. Czy można spodziewać się różnych anomalii ze strony pogody w danym terenie? Osoby zaczynające przygodę z trekkingiem muszą zapamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego stroju trekkingowego. Zawsze, ale to zawsze garderobę trekkingową dopasujemy do pogody jaka panuje tam, gdzie chcemy jechać. 

Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Zakładamy najlżejsze ubrania
– na trekking zawsze dobieramy ubrania pod pogodę. Zimą nie warto zakładać na siebie kilku warstw ciepłych ubrań – może to zaszkodzić jeszcze bardziej niż przypuszczamy. Ciało się spoci, woda zatrzyma się na nas i spowoduje dyskomfort termiczny. Obecnie są tworzone specjalne ubrania z różnych materiałów, sprawdź co najlepiej odpowiada Twemu ciału. 
Możliwość szybkiego regulowania temperatury ciała – dodatkowe ubrania, gdy zmarzniemy lub zdjęcie jednej warstwy ubrań, gdy uznamy, że jest za gorąco. 
Ubrania nie mogą krępować ruchów – garderoba nie powinna krępować ruchów, przeszkadzać w chodzeniu i schodzeniu.
Plan najważniejszy – przy wędrówce na kilka dni trekking powinien mieć plan. Miejsce, gdzie nocujemy, gdzie prowadzić szlak, zaplanowane miejsca awaryjne. Bagaż powinien być wówczas najlżejszy, aby nie spowalniał i nie ciążył zbyt mocno w czasie wysiłku. 

Jak ubrać się na trekking?

Bobra garderoba trekkingowa to podstawa. Zanim coś kupimy powinniśmy sprawdzić, poczytać czy, aby na pewno ta rzecz jest dobra. 

Lista rzeczy osoby uprawiająca trekking:

 • buty trekkingowe – to tzw. „must have”, absolutna podstawa. Buty na trekking są najważniejsze. Muszą być dobrego rozmiaru, wodoszczelne, wygodne, oddychające, nieprzepuszczające wiatr. Bez dobrych butów nie ma dobrego trekkingu. 
 • bielizna funkcyjna – dobra bielizna termiczna oddycha, czyli oddaje wilgoć na zewnątrz. Z dobrze dobranymi elementami garderoby, zadziała jak druga skóra, da komfort termiczny i osłonę od wiatru.
 • bluza trekkingowa – dobra trekkingowa bluza jest przeznaczona do wysiłku. Jest zaprojektowana tak, aby oddychać, nie krępować ruchów i zapewniać komfort termiczny. 
 • kurtka/płaszcz przeciwdeszczowa – jest obowiązkowym wyposażeniem. Kurta powinna mieć klejone szwy, regulowany kaptur, przedłużone plecy. 
 • spodnie trekkingowe – wygodne spodnie zaraz po butach powinny być lekkie, wodoodporne i oddychające. 

Są również elementy garderoby, o których należy pamiętać przy pakowaniu plecaka. Zawsze jednak trzeba mieć pod uwagą gdzie się wybieramy w jakie warunki pogodowe. 

 • czapka - ciepła, wiatroszczelna, oddychająca. Dająca komfort cieplny, ale nie pocić głowy.
 • rękawiczki – jako osłona przed zimnem lub w innych momentach. 
 • skarpety – obecnie można kupić skarpety lekkie, ciepłe i oddychające. 
 • polar - może posłużyć jako druga warstwa (na bieliznę termiczną) lub stosowany pod softshell albo pod harshell
 • softshell - może posłużyć jako uniwersalna kurtka. 
 • hardshell - może służyć jako zewnętrzna warstwa

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#trekking #hardshell #trekkingowa bluza #bielizna funkcyjna #buty trekkingowe

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo