Sposoby na niejadka w domu. Podpowiadamy co może pomóc

Gdy w domu trafia się dziecko niejadek, często rodzice wpadają w pułapkę myślenia - byle by zjadło cokolwiek. Zwykle tym czymś okazują się słodycze. Co zrobić, by zachęcić niejadka do jedzenia tego, co jest dobre dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju? W przypadku niektórych dzieci wybredne jedzenie oznacza odmawianie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw. Inne chcą jeść w kółko to samo lub nalegają na jedzenie w określonym kolorze. Większość dzieci w wieku przedszkolnym w pewnym momencie ma problemy z jedzeniem, ale zwykle jest to faza przejściowa. Gorzej, gdy nie mija. 

Zdjęcie autorstwa Alexander Dummer z Pexels

Dobry przykład płynie od starszych

Wspólny posiłek z rodziną przy stole jest bardzo wartościowy i uczący. Nie tylko w kwestii jedzenia, ale i spędzania czasu ze sobą. Na tyle na ile to możliwe powinniśmy zaplanować przynajmniej jeden posiłek wspólny z całą rodziną. 

Członkowie rodziny, w tym starsi bracia czy siostry, są ważnym wzorem zdrowego odżywiania. Niejadek chętniej będzie próbował nowych dań, jeśli zobaczy przy stole inne osoby jedzące te same potrawy. 
Bardzo ważne są również regularne posiłki - to ważne m.in. dla prawidłowego metabolizmu. Najważniejszą zasadą posiłków jest niepodawanie jedzenia, gdy dziecko się bawi lub ogląda telewizję.

Posiłek służy do jedzenia i interakcji z rodziną, a wszelkie rozpraszacze z pewnością temu nie służą. 
Jeśli dziecko odmawia jedzenia w porze przekąsek lub posiłków, proponuj jedzenie tylko w następnym zaplanowanym czasie. Nie martw się, że dziecko będzie głodne. Jeśli zje mniej podczas jednego posiłku, nadrobi to i zje więcej podczas następnego.

Planowanie posiłków razem z dzieckiem

Zachęcaj dziecko do planowania i przygotowywania posiłków. Włączając lubiane przez nie dania do menu obok posiłków wybranych przez innych członków rodziny, pokazujesz, że bierzesz pod uwagę także jego preferencje żywieniowe. W ten sposób można pokazać, że liczymy się ze zdaniem dziecka i jego głos ma znaczenie. Wiele dzieci chętniej je posiłki, które może przygotować samo lub pomagało w ich tworzeniu. Warto również pamiętać, że w czasie gotowania z dzieckiem może ono się pokusić i zacząć podjadać to co samo przed chwilą pokroiło. Pozwólmy mu niech je w kuchni krając kawałki. Przy stole może już nie być takie chętne. 

Nie zmuszaj

Nigdy nie przekupuj dziecka. To bardzo powszechny błąd, ale unikaj go za wszelką cenę. Zapomnij o proponowaniu nagrody w formie słodyczy za zjedzenie zupy. 
Zachowaj „zimną krew” w czasie grymaszenia i narzekania przy jedzeniu. 
Najważniejsze to nie podawać alternatywnego posiłku. Najlepiej w takich momentach usunąć niezjedzony posiłek bez komentarza. Można pominąć ten posiłek lub zaproponować np. chleb, ale nigdy nie gotujemy wielu dań. Dziecko może to źle zinterpretować i uzna, że to super zabawa. 
Dobrym rozwiązaniem będzie również usunięcie przekąsek między posiłkami.

 

 Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

#niejadek #dziecko nie chce jeść

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo