Sypią się sankcje na głowę Putina. Nowe kary nałożyły Unia Europejska, USA i Kanada

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili wieczorem w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Niewiele wcześniej pakiet sankcji ogłosiły także Stany Zjednoczone oraz Kanada.

zdjęcie ilustracyjne
https://twitter.com/visegrad24

Unia Europejska

Rada Europejska zgadza się dziś na dalsze środki ograniczające, które nałożą na Rosję ogromne i poważne konsekwencje

 – głosi przyjęte oświadczenie 27 krajowych przywódców UE zebranych w Brukseli.

Sankcje te obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrolę eksportu i finansowanie eksportu, politykę wizową, dodatkowe wykazy osób z Rosji i nowe kryteria umieszczania na liście

 – czytamy w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone

Sankcje ogłosiło także ministerstwo finansów Stanów Zjednoczonych. Na liście podmiotów objętych sankcjami resortu znajdują się dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i VTB - wynika z opublikowanego komunikatu. Łącznie restrykcje dotkną instytucji, które posiadają 80 procent wszystkich aktywów w Rosji. 

W oddzielnym komunikacie resort ogłosił też sankcje przeciwko białoruskim bankom państwowym, Biełinwestbank i Bank Dabrabyt, a także przeciwko 24 urzędnikom reżimu Łukaszenki.

Kanada

"Kanada wprowadza drugą część sankcji przeciwko Rosji" - poinformował dziś podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau. Są to m.in. sankcje wobec rosyjskich elit. Kanada przygotowuje już kolejne sankcje.

Atak na Ukrainę nie daje się usprawiedliwić w żaden sposób (…) Władimir Putin doszedł do wniosku, że może bezkarnie kłamać

 – podkreślił premier. Wyjaśnił, że sankcjami zostanie objętych 58 osób spośród rosyjskich elit i ich rodzin, w tym ministrowie obrony, sprawiedliwości i finansów. Sankcjami zostaną też objęci członkowie grupy rosyjskich najemników - Grupy Wagnera. Kanadyjskie sankcje, które od wtorku dotyczyły dwóch państwowych banków rosyjskich zostały rozszerzone na największe rosyjskie banki.

Odwołane też zostały wszystkie pozwolenia eksportowe do Rosji i wstrzymane wszelkie wnioski o rozpatrzenie nowych. Sankcje wobec eksportu z Kanady do Rosji dotyczą „setek zezwoleń” o wartości ponad 700 mln dolarów kanadyjskich, w sektorach takich jak lotniczy, technologie, IT, surowce. Pierwszą część sankcji Kanada ogłosiła w miniony wtorek.

Rosyjska agresja nie pozostanie bez kary

 - dodał Trudeau

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Kanada #USA #Unia Europejska #sankcje #Rosja #sankcje na Rosję

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo