Wojciechowski: Polskie rolnictwo pada ofiarą rządowej propagandy sukcesu

  

- Rozpoczyna się trudny czas dla polskiego rolnictwa. Wynegocjowany przez Platformę budżet unijny to budżet dyskryminacji naszych rolników - mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Wojciechowski.

Unijny budżet, choć jeszcze formalnie nie uchwalony bo głosowanie odbędzie się we wrześniu, jest w zasadzie przesądzony. Europoseł Janusz Wojciechowski w rozmowie z portalem niezalezna.pl podkreśla, że jest on katastrofalny jeżeli chodzi o polskie rolnictwo.

- Skręcam się ze złości kiedy słyszę polskich ministrów, m.in. ministra Stanisława Kalemby, który przekonuje, że polscy rolnicy mają największy budżet na rozwój obszarów wiejskich. 28,5 miliarda euro przewidziane na 7 lat dla naszych rolników to katastrofa. Rząd zgodził się by Polska była krajem dyskryminowanym jeśli chodzi o podział funduszy rolnych. Potwierdzono w nim dziwaczną zasadę, że bogaci dostają więcej, a biedniejsi mniej. Polska to zdecydowanie kraj biedniejszy, który w rolnictwie ma do nadrobienia ogromne zaległości by równać się np. z Niemcami. Tymczasem otrzymujemy na hektar mniej pieniędzy niż kraje zachodniej Unii. Te dysproporcja bardzo ciężko będzie zmniejszać - mówi Wojciechowski.

Poza tym europoseł wskazuje, że następuje bardzo trudny czas dla polskiego rolnictwa. - Wbrew tym buńczucznym, hurraoptymistycznym deklaracjom rządu jak to dużo pieniędzy dostają polscy rolnicy, trzeba sobie powiedzieć wyraźnie: dostaniemy o wiele mniej niż bogatsze kraje. Można było wywalczyć więcej i pokazały to prace w Parlamencie Europejskim. Wówczas przyjęto w rezolucji kwotę dla Polski: 36,3mld euro na oba filary polityki rolnej. To były starania Prawa i Sprawiedliwości. To my walczyliśmy o to, żeby te pieniądze były jak największe. Staraliśmy się o 42 mld. Parlament Europejski zgodził się na 36 mld, a PO nie wiedzieć czemu zgodziła się nagle na 28 mld - stwierdza polityk PiS.

- To były szalenie minimalistyczne negocjacje ze strony polskiego rządu, a w zasadzie ich brak. A partnerzy w tych pseudonegocjacjach zobaczyli, że mogą sobie pozwolić na wiele i ciąć fundusze bo strona polska nie traktuje rolnictwa priorytetowo - mówi niezalezna.pl Wojciechowski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Pożar składowiska odpadów opanowany

/ zdjęcie ilustracyjne / 12019 CC0

  

Strażacy opanowali pożar, jaki wybuchł dziś na składowisku odpadów komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu – Sławięcicach. Nadal dogaszają pogorzelisko, wykorzystując ciężki sprzęt.

Płonęła sterta odpadów o wysokości 10 m, na powierzchni 6 tys. mkw. W akcji uczestniczyło ok. 35 jednostek straży pożarnej. Ze względu na zagrożenie okolicznego lasu Lasy Państwowe skierowały do akcji, w porozumieniu ze strażą, dwa samoloty gaśnicze i helikopter, które wykonały w sumie 17 zrzutów wody.

"To bardzo pomogło w opanowaniu sytuacji i las udało się obronić"

– powiedział kapitan Damian Skowroński z opolskiej straży pożarnej.

Strażacy pracowali w trudnych warunkach, z wykorzystaniem aparatów ochrony dróg oddechowych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl