Opieka nad bliskim chorym wpływa na życie zawodowe?

Opieka nad starszą lub chorą osobą bliską ma negatywny wpływ między innymi na życie zawodowe. Przyznaje się do tego aż 42 proc. opiekunów – wynika z badania przeprowadzonego w ramach VII edycji kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Choroba w rodzinie zawsze jest trudnym przeżyciem – niestety zdarza się, że pomimo hospitalizacji dolegliwości nie ustępują, a pacjent nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i wieść dotychczasowego życia. Potrzebuje stałego wsparcia, ponieważ codzienne czynności, tak błahe i proste dla zdrowych osób, stanowią ogromne wyzwanie. Opiekunowie w krótkim czasie zmieniają całe swoje życie dla bliskiego, którego kochają i o którego chcą zadbać.
- tłumaczy dr nauk o zdrowiu Eliza Działach, prezes ON-KO Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii partnerów kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” przez SW Research w grupie 224 osób mających doświadczenie w opiece nad chorą bliską osobą, większość opiekunów robi zakupy (83 proc.), sprząta i pierze (81 proc.), karmi podopiecznego i przyrządza mu posiłki (77 proc.), zapewnia swoim podopiecznym kontakt z otoczeniem (66 proc.), pomaga im w utrzymaniu aktywności fizycznej (54 proc.). Badani nieco rzadziej pomagają bliskim w kąpielach (45 proc.) oraz w codziennej toalecie (43 proc.), a niespełna jedna trzecia deklaruje, że pomaga choremu bliskiemu poprzez karmienie (29 proc.).

Ponadto, opiekunowie dbają o przestrzeganie zaleceń lekarskich i pielęgniarskich, pomagają w rehabilitacji, dbają o prawidłowe odżywianie podopiecznych, ale też nierzadko stają się jedynym powiernikiem ich trosk i problemów, wymieniają twórcy kampanii w informacji prasowej.

Dlatego opieka nad bliską starszą czy chorą osobą diametralnie zmienia życie opiekuna. Badani respondenci przyznali, że sprawowanie opieki nad bliską osobą wpłynęło na ich życie towarzyskie (58 proc.), zainteresowania i hobby (52 proc.), życie zawodowe (42 proc.), a także związek czy małżeństwo (37 proc.). W efekcie, w wielu przypadkach ograniczyli swoją aktywność w tych obszarach lub całkowicie z niej zrezygnowali. Ponad jedna czwarta badanych opiekowała się bliską osobą wymagającą pomocy dłużej niż pięć lat (28 proc.), a niemal połowa - powyżej roku (23 proc. od dwóch do pięciu lat, a 24 proc. przed rok do dwóch lat).

Skupiając się na potrzebach podopiecznego, łatwo zapomnieć o sobie oraz o własnym komforcie psychicznym. Warto podzielić się z drugą osobą swoimi przeżyciami i trudnymi emocjami, np. z przyjacielem czy członkiem rodziny w wolnej chwili przy kawie lub z innymi osobami, które również są opiekunami i doświadczają podobnych sytuacji oraz trosk.
- komentuje Adrianna Sobol, psychoonkolog z Fundacji OnkoCafe, ekspertka kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Jej zdaniem cenne mogą okazać się grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych. Można tam znaleźć historie opiekunów z całej Polski, a także wskazówki i porady dotyczące codziennej opieki nad bliskim, przewlekle chorym lub seniorem. 

Należy pamiętać, że nie zaopiekujemy się drugim człowiekiem, gdy w pierwszej kolejności nie zadbamy sami o siebie. Chwila odpoczynku, krótki spacer czy zakupy w ulubionym sklepie to nie egoizm, a absolutne minimum niezbędne do zachowania zdrowia psychicznego.
- podkreśla Sobol.

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, zywieniemedyczne.pl

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo