Teraz mieszkanie bez "wkładu własnego". Jakie warunki trzeba spełnić?

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, pomimo zdolności kredytowej. Młody osobom często bowiem brakuje tzw. "wkładu własnego". Polski Ład wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i stworzył program zwiększający dostępność finansowania własnego mieszkania. Program wkrótce wchodzi w życie.

pixabay.com/Pexels

O własnym mieszkaniu marzy każdy młody człowiek, który startuje w dorosłe życie. Już niebawem - pod koniec maja 2022 r. - ruszy program, który umożliwi zakup mieszkania bez wkładu własnego.

Na stronie gov.pl czytamy:

"Zależy nam, aby jak najwięcej Polaków miało stabilną sytuację mieszkaniową. Obecnie wiele rodzin stać na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie lub budowę domu, jednak przeszkodą jest wkład własny. Polski Ład wychodzi naprzeciw tym trudnościom – zwiększa dostępność finansowania własnego mieszkania. To rozwiązanie obejmie trzy grupy osób:

    te, które chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
    te, które szukają mieszkania na rynku wtórnym, społecznym,
    te, które chcą wybudować własny dom.

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi".

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres minimalnie 15 lat.

Co ważne, w miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie w przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka w rodzinie 20 tys. zł, a po urodzeniu się trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł

Banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą mogły udzielić tzw. mieszkaniowego kredytu hipotecznego.

 

 Źródło: niezalezna.pl,

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo