Piłsudski jako Ramzes XIII

W czwartek, w Muzeum Niepodległości, w ramach Galerii Jednego Obiektu, zostanie pokazany obraz Edwarda Okunia z 1919 roku – „Marszałek Józef Piłsudski”. Malarz był zafascynowany sztuką starożytnego Egiptu stąd portret Naczelnika nawiązuje do przedstawienia faraona Ramzesa XIII.

Charakterystyczny profil Marszałka widnieje na tle ornamentu art déco. Piłsudski w mundurze Legionów Polskich trzyma w wyciągniętej prawej ręce miecz. To prawdopodobnie Szczerbiec – koronacyjny miecz królów Polski. Z tyłu, za plecami Marszałka, rozpościera skrzydła biały orzeł.

Edward Okuń był jednym z czołowych przedstawicieli polskiego modernizmu i secesji. W 1914 roku wykonał kilkanaście secesyjnych ilustracji do „Faraona” Bolesława Prusa przygotowanego przez słyną oficynę Gebethnera i Wolffa. 

Portret Piłsudskiego znajduje się obecnie w kolekcji prywatnej, stąd jedyna w swoim rodzaju okazja do zobaczenia go na żywo. Obraz był wykorzystywany na plakatach w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 1928 roku. Jest również świadectwem dramatycznych wydarzeń z września 1939 roku. Podczas niemieckiego ostrzału Starego Miasta ucierpiała kamienica, w której mieszkał Okuń. W lewym górnym rogu widnieje ślad po odłamku oraz notatka malarza: „Pocisk z dnia 24 WRZEŚNIA 1939 roku”. Artysta nie doczekał zakończenia II wojny światowej, zginął na skutek przypadkowego postrzału podczas walk niemiecko-sowieckich 17 stycznia 1945 roku w Skierniewicach. Jego obrazy osiągają ceny aukcyjne rzędu kilkuset tysięcy złotych.

„Marszałek Józef Piłsudski” zostanie zaprezentowany w czwartek 22 lutego o godzinie 13.00 w Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62.

 


Źródło: pap.pl

#Józef Piłsudski #portret #Edward Okuń #obrazy #Muzeum Niepodległości

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo