Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Szerszy krąg osób do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkowego! Dla kogo?

W ustawie o świadczeniach zdrowotnych znajdzie się nowy tytuł polegający na objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego - dotyczyć będzie osób pobierających wynagrodzenie w związku z powołaniem do pełnienia określonych funkcji. Są to m.in. członkowie zarządu, członkowie komisji rewizyjnej oraz członkowie komisji egzaminacyjnych.

pixabay.com/

W informacji opublikowanej na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia podano, że objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym tej grupy osób, powinno skutkować zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego.

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazał co było celem wskazanych rozwiązań:

"zrównanie sytuacji osób osiągających dochody ze stosunków zbliżonych strukturą do zlecenia z osobami objętymi już obowiązkiem ubezpieczenia i prawem do świadczeń opieki zdrowotnej oraz oskładkowanie składką zdrowotną wszelkich przychodów proporcjonalnie do możliwości finansowych ubezpieczonego".

NFZ podnosi, że system ubezpieczenia zdrowotnego opierający się m.in. na zasadzie solidarności społecznej, zakładający obciążenie składką w oderwaniu od indywidualnej sytuacji zdrowotnej ubezpieczonego, wymaga każdorazowego opłacania składki od dochodów osiąganych z podejmowanych aktywności zawodowych.

Niezależnie od powyższego – jak zaznacza Fundusz - wskazać należy, iż każdorazowe podejmowanie dodatkowej działalności może prowadzić do intensyfikacji czynności zawodowych, a ta może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia konieczności udzielenia świadczenia zdrowotnego.

"Wynagrodzenie otrzymywane przez osoby powołane do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania należy odczytać w sposób szeroki, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych" – podał NFZ.

Więcej informacji o formie nowego ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz tutaj.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo