Finowie szydzą z Putina po finale igrzysk olimpijskich. Suomi pokonali Rosję w meczu o złoto

Finlandia świętuje zdobycie złota na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W finałowym meczu hokeja na lodzie Suomi pokonali 2:1 Rosjan, a w internecie pojawiają się memy kpiące z Władimira Putina - wielkiego fana tej dyscypliny sportu.

Finowie pokonali Rosjan w finale olimpijskich zmagań hokeistów
fot. twitter.com/IIHFHockey

"Fiński lew poskromił rosyjskiego niedźwiedzia" – na ulicach w całym kraju mimo mroźnej pogody Finowie, dla których hokej jest sportem narodowym, celebrują triumf swojej reprezentacji na igrzyskach w Pekinie. To jej pierwsze olimpijskie złoto w historii.

Gratulacje dla drużyny przekazał prezydent Finlandii Sauli Niinisto, wielki fan hokeja, wskazując jednocześnie na wyższość lwa nad niedźwiedziem.

Finlandia pokonała Rosję w finale hokeistów

W mediach społecznościowych już zaczęły krążyć memy naśmiewające się z prezydenta Rosji Władimira Putina i przypominające wspólny mecz hokejowy Finlandii i Rosji w Karelii w 2012 roku, w którym fiński prezydent zagrał razem z rosyjskim przywódcą.

Internauci kpią, że Putin zaatakuje Finlandię zamiast Ukrainy

W centrum Helsinek, gdzie tradycyjnie świętowane są sukcesy hokeistów, setki fanów od rana gromadzą się wokół historycznej, ponad 100-letniej statuy Havis Amanda. Najbardziej zagorzali kibice przy kilkustopniowym mrozie udają kąpiel w zmrożonej zabytkowej fontannie. Bary i restauracje otwarto już o w pół do szóstej rano fińskiego czasu, kiedy zaczynał się hokejowy finał w Pekinie.

Amandę trzeba zastąpić postacią Jukki Jalonena

– z takim oficjalnym wnioskiem do władz miasta wystąpił już deputowany koalicji rządowej Mikko Karna, podkreślając wkład w historyczny sukces tego szkoleniowca.

Anttila zniszczył marzenia Rosjan

Przypomina się też, że podporę "złotej drużyny" stanowi Marko Anttila, nazywany "Buką". Jego przydomek odnosi się do mrocznej lodowej postaci o potężnej posturze i wydającej odgłosy pomrukiwania z kultowych opowieści o Muminkach.

Anttila po raz kolejny zniszczył marzenia Rosjan

– pisze największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat".

Doświadczony zawodnik helsińskich "Dżokerów", grających w rosyjskiej międzynarodowej lidze hokeja KHL, zdobył decydującego o wyniku finału gola na 2:1.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Władimir Putin #Finlandia #Pekin 2022 #hokej na lodzie

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo