Igrzyska w Pekinie przeszły do historii. Trwa ceremonia zamknięcia [NA ŻYWO]

Na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym "Ptasim Gniazdem", rozpoczęła się uroczystość zamknięcia XXIV zimowych igrzysk. W jej trakcie organizatorzy przekażą symbolicznie flagę olimpijską gospodarzom kolejnej edycji, którymi są Mediolan i Cortina d'Ampezzo.

fot. twitter.com/Olympics/

Na tym samym obiekcie 4 lutego odbyła się ceremonia otwarcia. W igrzyskach rywalizowało łącznie 2871 sportowców z 91 krajów, którzy walczyli o rekordowe 109 kompletów medali. Jeden brązowy medal trafił na konto biało-czerwonych, a zdobył go skoczek narciarski Dawid Kubacki w konkursie na normalnym obiekcie.

Polska 27. w tabeli medalowej

Polska, ze wspomnianym brązem, została sklasyfikowana - razem z Łotwą i Estonią - na 27. miejscu tabeli medalowej. W tym zestawieniu pierwszą pozycję zajęła Norwegia, której reprezentanci stanęli w sumie 37 razy na podium (bilans 16-8-13).

Ceremonia zamknięcia igrzysk w Pekinie

Podczas ceremonii zakończenia wręczone zostaną ostatnie medale tych igrzysk - w biegach narciarskich na 30 km kobiet i 50 km mężczyzn. Zawodnicy w praktyce jednak - ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe - rywalizowali na dystansie zbliżonym do pań.

Podczas tradycyjnej parady sportowców polską flagę poniesie panczenista Piotr Michalski, który dwukrotnie otarł się o podium - był czwarty na 1000 m i piąty na dystansie dwukrotnie krótszym. Oficjalnie igrzyska zamknie podczas swojego przemówienia przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Potem ogień olimpijski zgaśnie.

Pekin jest pierwszym miastem, które gościło zarówno zimowe, jak i letnie igrzyska. Te ostatnie w stolicy Chin odbyły się w 2008 roku. To jednocześnie trzecie z rzędu igrzyska w Azji - po "białych" w Pjongczangu w 2018 roku i letnich w Tokio, które z rocznym poślizgiem odbyły się latem 2021. To także druga z rzędu największa sportowa impreza globu, która odbyła się w cieniu pandemii COVID-19.

 

Sonda
Wczytuję sondę...

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Pekin 2022

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo