Kamiła Walijewa ofiarą rosyjskiego systemu? Skandal w Pekinie może spowodować poważne zmiany

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) na czerwcowym kongresie chce podnieść do 17 lat dolny limit wieku dla startujących w łyżwiarstwie figurowym w zawodach seniorów. To efekt skandalu związanego z występem 15-letniej Rosjanki Kamiły Walijewej na igrzyskach w Pekinie.

Kamiła Walijewa była zrozpaczona po swoim finałowym występie w Pekinie
fot. twitter.com/NeilDrysdale

Rada ISU podjęła decyzję o umieszczeniu w porządku obrad Kongresu propozycji podniesienia limitu wieku do 17 lat w zawodach seniorów we wszystkich konkurencjach łyżwiarstwa figurowego

- odpowiedziała federacja na pytanie agencji prasowej AFP.

Jak dodano, szczegóły projektu będą znane do 30 kwietnia. Aby przepis wszedł do regulaminu ISU, musi go zaakceptować 2/3 członków krajów członkowskich federacji. Kongres ISU ma się odbyć w dniach 6-10 czerwca w Phuket w Tajlandii.

Walijewa jest ofiarą rosyjskiego systemu?

Obecnie minimalny wiek, żeby zostać dopuszczonym do rywalizacji seniorskiej to 15 lat. W takim właśnie wieku Walijewa w styczniu została mistrzynią Europy. Występ w igrzyskach w Pekinie rozpoczęła od udziału w rywalizacji drużynowej i miała spory wkład w wywalczenie przez ekipę Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego złotego medalu.

Po nich okazało się, że Walijewa miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który został przeprowadzony w grudniu, ale laboratorium dopiero teraz o tym poinformowało. Sprawa trafiła do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który dopuścił Rosjankę do występu indywidualnego, przyjmując jej tłumaczenia, że zakazana substancja trafiła do jej organizmu wraz z pomyłkowo przyjętym lekarstwem na serce jej dziadka.

Z kolei MKOl, choć chciał zawieszenia zawodniczki, uważał, że sama nie mogła nic złego zrobić, bo jest na to za młoda.

Młoda łyżwiarka nie wytrzymała presji

Po programie krótkim zajmowała pierwsze miejsce, ale w dowolnym nie wytrzymała presji, popełniła błędy i ukończyła rywalizację na czwartej pozycji. Tuż po zakończeniu występu machnęła sfrustrowana ręką. Taflę opuszczała ze spuszczoną głową. Gdy siedziała obok lodowiska i szlochała, trenerka Eteri Tutberidze, znana z surowego traktowania podopiecznych, ostro ją strofowała.

Dlaczego odpuściłaś? Wytłumacz mi to, dlaczego? Dlaczego zupełnie przestałaś walczyć? Po axlu odpuściłaś

- wyrzucała 15-latce Tutberidze, która prowadzi także dwie najlepsze solistki igrzysk w Pekinie - Annę Szczerbakową i Aleksandrę Trusową.

To zachowanie spotkało się z krytyką m.in. przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha.

Można było poczuć niesamowity chłód, wręcz mrożącą atmosferę, dystans, jaki wokół niej powstał. Dlaczego tak się stało, to pozostaje poza moją wyobraźnią

- ocenił szef MKOl.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kamiła Walijewa #Pekin 2022

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo