Co wywołuje kaszel? Objawy i rodzaje, których nie należy lekceważyć

Kaszel to naturalny, fizjologiczny mechanizm obronny naszego organizmu. Pomaga on oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, płynów czy ciał obcych. Przyczyną tej dolegliwości są przede wszystkim infekcje: wirusowe oraz bakteryjne. Warto zaznaczyć, że kaszel nie jest chorobą, a jedynie objawem, którego nie należy lekceważyć.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Czy wirusy wywołują kaszel?

Kaszel najczęściej wywołują infekcje wirusowe. U dzieci odpowiadają aż za 70-85% zakażeń gardła i migdałków podniebiennych. 

Najczęstsze objawy infekcji wirusowej to:

 • wysięk z nosa, 
 • gorączka, 
 • ból gardła lub ucha, 
 • uporczywy kaszel


Często jest tak, że wirusy atakują również krtań i tchawicę, co objawia się szczekający kaszlem, chrypką i dusznością. Infekcje wirusowe mogą spowodować groźne dla naszego zdrowia zapalenie oskrzeli czy płuc.

Główne wirusy wywołujące infekcje dróg oddechowych to:

 • rinowirusy (odpowiedzialne za 30-50% zakażeń)
 • adenowirusy (około 5% wywołuje zakażenia górnych dróg oddechowych a 10% zapalenie płuc)
 • koronawirusy (wywołują za około 10-15%)
 • wirusy paragrypu (5% wszystkich infekcji)
 • wirusy grypy (około 10-15% infekcji)
 • wirus RSV
 • mononukleoza zakaźna EBV
 • enterowirusy (Coxackie A i B)
WAŻNE: W leczeniu wirusów nie podajemy antybiotyków.

Infekcje najlepiej leczyć odpowiednią dietą bogatą przede wszystkim w witaminy i cynk. Dobrze sprawdzi się rosół, gdyż działa rozgrzewająco oraz herbata z imbirem i miodem. Powietrze w domu powinno być odpowiednio nawilżone. Pomagają również inhalacje z solą morską, olejkiem eukaliptusa lub olejkiem sosnowym. 

Co w przypadku zakażenia bakteryjnego?

Za kaszel odpowiedzialne są również bakterie. Mycoplasma pneumonia i Chlamydia pneumoniae to bakterie, które są głównie odpowiedzialne za wywołanie infekcji dróg oddechowych. Przebieg infekcji bakteryjnej w porównaniu do wirusowej zwykle jest gwałtowniejsza. 

Gorączka przy zakażeniu bakteryjnym jest wyższa niż przy zakażeniach wirusowych – powyżej 38 stopni Celsjusza. Kaszel przy infekcji bakteryjnej występuje rzadziej i zwykle jest to kaszel mokry. W przypadku tego kaszlu leczenie polega na poprawie efektywności kaszlu. W większości przypadków pomogą domowe sposoby, jak również leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę (leki mukolityczne).

W przypadku kaszlu warto zwrócić uwagę na różnice przy zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, a infekcje i alergie. Kaszel towarzyszący infekcjom występuje najczęściej wraz z innymi objawami. Natomiast kaszel alergiczny znika w momencie, gdy nie będzie czynnika wywołującego odpowiedź immunologiczną organizmu. Warto zwrócić uwagę na pasożyty, które również wywołują kaszel. 

Rodzaje kaszlu

Kaszel zawsze jest objawem choroby. Wyróżniamy kaszel mokry i suchy.

Kaszel suchy, czyli nieproduktywny. W takim przypadku śluzówka całkowicie nie produkuje wydzieliny, którą można odkrztuszać. Objawem takiego kaszlu są napady męczącego kaszlu, które mogą prowadzić do bólu klatki piersiowej.

Kaszl mokry łatwo rozpoznać. Infekcja podrażnia śluzówkę, dochodzi do nad każenia bakteryjnego. Błona śluzowa rozpoczyna produkcję wydzieliny, którą odkrztuszamy. 

Dobrze jest nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry lub suchy. Do każdego z nich są odpowiednie leki czy syropy. 

Łagodzenie kaszlu suchego

Kaszel suchy można złagodzić na kilka sposobów. Najbardziej są skuteczne leki hamujące odruch kaszlowy. Syropy na kaszel suchy zawierają takie składniki jak: kodeina czy dekstrometorfan. Syrop skutecznie redukuje uciążliwe napady kaszlu, jednak może stosować go tylko przez kilka dni, gdyż może powodować uzależnienie.

Domowe sposoby na łagodzenie suchego kaszlu:

 • nawilżać błony śluzowe układu oddechowego – często popijać ciepłą wodę, napar z siemienia lnianego czy ciepłą herbatę z sokiem malinowym.
 • inhalacje – wdychanie ciepłej pary wodnej z dodatkiem ziół czy kilku kropli olejku majerankowego lub sosnowego udrożnia nos i pomaga na suchy kaszel.
 • komfort otoczenia – nawilżać powietrze w domu, częste wietrzenie pokoju, optymalna temperatura do to 18-19 stopni C
 • napary ziołowe o działaniu przeciwkaszlowym 

Łagodzenie kaszlu mokrego

Do kaszlu mokrego stosuje się leki mukolistyczne, które mają za zadanie rozrzedzać wydzielinę. Leki te przyjmuje się zawsze najpóźniej 3-4 godziny przed snem oraz należy bardzo dużo pić wody. Przyjęcie leku przed samym snem skutkuje wywołaniem kaszlu w nocy, który może być bardzo męczący.

Domowe sposoby na mokry kaszel:

 • nawilżanie i wietrzenie pomieszczeń
 • płukanie gardła naparami ziołowymi - ułatwiają odkrztuszanie, pobudzają produkcję płynnego śluzu, który rozrzedza wydzielinę.
 • syropy ziołowe - syrop z prawoślazu, który działa wykrztuśnie, a także syropy z wyciągami z pierwiosnka czy babki lancetowatej, rozrzedzające gęsty śluz i pomagające oczyścić drogi oddechowe.
 • syrop z cebuli, syrop z czosnku - oba skutecznie łagodzą stany zapalne dróg oddechowych, ułatwiają odkrztuszanie, są naturalnymi antybiotykami.
 • oklepywanie pleców – plecy należy oklepywać przez kilka minut od dołu do góry ręką ułożoną w łódkę (palce zginamy w taki sposób, by w dłoni powstało zagłębienie).
 • drenaż ułożeniowy - metoda fizjoterapii oddechowej. Polega na przyjęciu pozycji, w której drogi oddechowe mogą się oczyszczać dzięki działaniu grawitacji. W przypadku dorosłych zazwyczaj najlepiej sprawdza się pozycja półleżąca.

 

 


Źródło: agencjafaceit.pl

#leki wykrztuśne #kaszel mokry #kaszel suchy #rodzaje kaszlu #olejek sosnowy #olejek eukaliptusowy

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo