Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes PiS: chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2015 • • • Premier: komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości • • •

Warszawa nie dba o Pałac Sapiehów

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków przeprowadził kontrolę stanu zachowania budynku przy ulicy Zakroczymskiej 6. Wydał też właścicielowi - miastu - zalecenia naprawy.

Facebook/Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Stan zachowania obiektu będącego dawnymi koszarami sapieżyńskich stał się przyczyną kontroli przeprowadzonej przez przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - poinformowało biuro konserwatora.

Zalecenia pokontrolne konserwatora obejmują uzupełnienie spękań, ubytków tynku na elewacjach wraz z oczyszczeniem powierzchni piaskowca, odsolenie cegieł fundamentu oraz wymianę osłabionych cegieł. Ponadto mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków zalecił także wykonanie remontu ogrodzenia zgodnie ze sztuką konserwatorską.

Późnobarokowy pałac został zbudowany w latach 1731-46 dla kasztelana trockiego, późniejszego wielkiego kanclerza litewskiego, Jana Sapiehy. W 1817 roku będący w złym stanie budynek kupiła od Sapiehów Komisja Rządowa Wojny Księstwa Warszawskiego. W latach 1818–1820 został przebudowany w stylu klasycystycznym na koszary według projektu Wilhelma Henryka Mintera. Przebudowa ta w dużym stopniu spowodowała zniszczenie bogatej szaty rokokowej na elewacjach.

Od 1820 roku do powstania listopadowego pełnił funkcje koszar 4 Pułk Piechoty Liniowej – Czwartaków. Po powstaniu listopadowym, aż do ucieczki Rosjan z Warszawy w 1915 roku, pałac pełnił rolę koszar wojsk rosyjskich. Stąd 29 listopada 1830 roku Czwartacy przyszli z pomocą szturmującym Arsenał. W dwudziestoleciu międzywojennym w pałacu mieściła się filia szpitala wojskowego.

Pałac został zniszczony w 1944 roku przez Niemców. Został odbudowany w latach 1950-1955 wg zachowanych projektów Deybla pod okiem Marii Zachwatowiczowej i przekazany na potrzeby szkolnictwa, zrekonstruowano też dawne elementy dekoracyjne. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo