Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

Co najmniej 80 proc. populacji ma odporność na Covid

Nadmiarowa umieralność to najważniejszy parametr opisujący pandemię – mówi w wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przeprowadził analizę na olbrzymim zbiorze danych uwzględniającym dziesiątki milionów Polaków. Patrzyliście państwo na to, kto się zaszczepił, a kto nie, oraz kto umarł w ub.r., a kto przeżył" – pisze "DGP".

Dyrektor NIZP – PZH Grzegorz Juszczyk, cytowany przez dziennik, wyjaśnił, że chodziło o ustalenie dwóch parametrów.

"Po pierwsze – czy u osób niezaszczepionych ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny było niższe lub wyższe w stosunku do osób zaszczepionych. Po drugie – jak to ryzyko wygląda w przypadku zgonu na COVID-19" – powiedział Juszczyk.

"Wyniki pokazały, że ryzyko zgonu z powodu ogółu przyczyn jest u osób niezaszczepionych mniej więcej trzy razy wyższe niż u zaszczepionych, a w przypadku zgonu na COVID-19 jest nawet dziewięciokrotnie wyższe"

– wskazał Grzegorz Juszczyk.

Na pytanie gazety o wnioski z prowadzonego przez PZH badania immunizacji społeczeństwa – sprawdzania przesiewowego, jaki odsetek Polaków ma przeciwciała przeciw SARS-CoV-2, dyrektor PZH powiedział, że na początku listopada i grudnia zaimmunizowane było ok. 80 proc. populacji. "Omikron na początku tego roku mógł tylko zwiększyć ten odsetek" – dodał.

Odnosząc się do uwagi dziennika, że pod względem nadmiarowych zgonów jesteśmy w "ponurej czołówce globalnej", Juszczyk odpowiedział, że to zagadnienie należy zbadać w bardzo kompleksowy sposób.

"Nadmiarowa umieralność to najważniejszy parametr opisujący pandemię"

– zaznaczył.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo