Z miłości do Polski

Większość kobiet z Armii Krajowej należała do młodego pokolenia, była w wieku, kiedy przede wszystkim chce się kochać, a człowiek zakochany jest gotowy do wielkich poświęceń. Powodem, dla którego tak wielu ludzi wstąpiło do AK, było gotowych podjąć walkę z okupantem i ryzykować życiem, była miłość większa i głębsza od młodzieńczego uczucia - miłość do Polski. Z okazji 80. rocznicy przemianowania jednej z największych i najskuteczniejszych podziemnych organizacji zbrojnych w okupowanej przez Niemców Europie, polskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Biuro Współpracy Międzynarodowej Instytutu Pamięci Narodowej przygotowało spot o kobietach w AK. Produkcja jest częścią kampanii IPN „Z miłości do Polski”.

Przygotowując 80 biogramów żołnierzy, wystawy, konferencje i publikacje, IPN oddaje hołd wszystkim członkom Armii Krajowej. Film koncentruje się na młodych kobietach w szeregach AK, które w walce z okupantem straciły życie. Przybliżając sylwetki kilku sanitariuszek, łączniczek, kurierek, wywiadowczyń, i żołnierzy walczących z miłości do kraju i poległych w jego obronie, upamiętniamy tysiące takich jak one.

 

Są wśród nich Anna Smoleńska, pomysłodawczyni symbolu Polski Walczącej i ofiara KL Auschwitz, Janina Przysiężniak, łączniczka i sanitariuszka, którą komuniści zamordowali, gdy była w siódmym miesiącu ciąży, Zofia Jarkowska-Krauze, sanitariuszka poległa w Powstaniu Warszawskim osiemnaście dni po swoim ślubie, czy Wanda Węgierska, kurierka i wywiadowca ścięta w Berlinie.

Wyjątkowym elementem filmu jest jego ścieżka dźwiękowa. Kilkanaście dni temu skontaktował się z IPN Allan Roy Wilson, kanadyjski muzyk, pisarz i nauczyciel, który przed dwudziestu laty przeżył osobistą tragedię. Zaproponował nam wykorzystanie piosenki swojego autorstwa „I Just Want You to Come Home” („Chcę tylko byś wrócił do domu”), skomponowanej w hołdzie zmarłemu synowi, w wybranym projekcie upamiętniającym IPN. Właśnie tym utworem, wyrażającym ból po stracie bliskiej osoby i bardzo uniwersalnym w wymowie, postanowiliśmy zilustrować film o młodych kobietach z AK, które poświęciły życie dla ojczyzny. Przed śmiercią, Joshua Wilson powiedział rodzicom: „Zrobiliśmy ile mogliśmy” oraz „musicie żyć dalej”. Druga wojna światowa dawno minęła, a dzięki poświęceniu tamtego pokolenia my, Polacy, żyjemy dalej. Powinniśmy jednak pamiętać o tych, którzy w tym celu zrobili ile mogli, i zapłacili za to najwyższą cenę.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Rj4ogDvuT68

 Źródło: ipn.gov.pl

 

#Armia Krajowa #kobiety-żołnierze #IPN #80. rocznica #ZWZ #AK

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo