Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Polski Ład – pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Polski Ład wprowadził wyższą kwotę wolną od podatku – 30 000 zł. Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy obliczają podatek według skali podatkowej, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami. 

materiały prasowe

Dodatkowo Polski Ład rozszerzył katalog wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. 
Wsparcie otrzymają też Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA).
Wpływy z 1% dla OPP nie będą mniejsze niż w latach poprzednich.
 

Ulga rehabilitacyjna 
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością oraz podatnicy, na których utrzymaniu są te osoby mogą odliczyć od dochodu nie tylko wydatki dotychczas ujęte w wykazie zamieszczonym w ustawie PIT, ale także nowe poniesione na:
•    odpłatne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (dotychczas tylko zabiegi rehabilitacyjne);
•    wypożyczenie sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych (np. wypożyczenie koncentratora tlenu);
•    zakup pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych (do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty 2 280 zł);
•    odpłatny przewóz osoby niepełnosprawnej i dzieci niepełnosprawnych do lat 16, niezależnie od celu podróży (np. do lekarza);
•    pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej (I grupa inwalidztwa lub dziecko niepełnosprawne do lat 16) i tej osoby na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładach rehabilitacji leczniczej;
•    odpłaty przejazd środkami transportu publicznego opiekuna osoby niepełnosprawnej (I grupa inwalidztwa lub dziecko niepełnosprawne do lat 16), w związku z pobytem osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej.
 

Wsparcie dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami
Rządowi zależy na kontynuacji zakładowych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich pracodawców. Dlatego Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładowy Fundusz Aktywności zostaną zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). 
Rozwiązanie to zagwarantuje środki na ZFRON i ZFA, a w konsekwencji umożliwi udzielanie koniecznego wsparcia w rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej niepełnosprawnym pracownikom, w tym niepracującym pracownikom tych zakładów.
Ochroni ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają niemal 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

W 2022 r. PFRON będzie finansował wsparcie z własnych środków. Od 2023 r. będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel w wysokości do 150 mln zł.

1% dla OPP
W 2022 r. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) nie odczują zmian w podatkach. Otrzymają środki z 1 według wcześniejszych zasad (na podstawie rozliczeń podatku za 2021 r.). Od 2023 r. pieniądze dla OPP nie będą mniejsze niż obecnie. 


 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo