Samotność i stres. Z tym zmaga się dzisiejsza młodzież

Cztery uczennice bielskich szkół średnich realizują projekt o zdrowiu psychicznym, by pomóc rówieśnikom podczas pandemii. Powstaje strona internetowa poświęcona temu zagadnieniu wraz ze skrzynką odbiorczą, z której każdy może skorzystać – przekazało bielskie starostwo.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/mprietou

Uczennice realizują swój projekt uczestnicząc w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Rzeczniczka władz powiatowych Magdalena Fritz poinformowała, że szukając pomocy, trafiły m.in. do bielskiego starostwa.

"Maja Niemczyk, Justyna Pisarek i Dagmara Rokita są uczennicami bielskiego "medyka", VIII Liceum Ogólnokształcącego. Z koleżanką z Bielskiej Szkoły Przemysłowej Anną Dobranowską postanowiły pomóc swoim rówieśnikom. W ramach projektu "W porządku!" powstaje strona internetowa poświęcona zdrowiu psychicznemu wraz ze skrzynką odbiorczą, z której każdy może skorzystać”

– zakomunikowała Fritz.

Zdaniem Mai Niemczyk, pomysł ma dać wsparcie koleżeńskie.

"Jeśli w jakiejś wiadomości znajdą się problemy, które nas przerosną, wówczas zwrócimy się do specjalistów”

– wskazała.

Uczennice szukają wśród fundacji i organizacji tych, które będą w stanie wesprzeć je poradą psychologa, terapeuty lub lekarza. To do nich ma trafić nadesłany e-mail. Dziewczęta chcą też publikować rozmowy ze specjalistami, aby pokazać, że zdrowie psychiczne jest ważne i trzeba o nie zadbać, szczególnie w pandemii COVID-19.

Nastolatki zwróciły uwagę, że kolejne lockdowny i nauka zdalna zmieniły życie ich rówieśników. Od ok. 400 uczniów otrzymały wypełnioną ankietę na ten temat. Wynika z nich, że młodym najbardziej dokucza samotność, stres i brak bezpieczeństwa.

Ich zdaniem najgorsze jest to, że młodzi nie mają z kim o tym porozmawiać.

"Kontakt przez komunikatory nie zastąpi bezpośrednich relacji między ludźmi. Tymczasem z ankiet wynika, że naszym rówieśnikom dokucza samotność, nie mają z kim porozmawiać o problemach. Nie czują się też bezpiecznie w nowej rzeczywistości”

– uważa Maja Niemczyk.

Zdaniem szefowej wydziału zdrowia w starostwie Lucyny Majewskiej, na oddziale psychiatrii dziecięcej powiatowego szpitala pediatrycznego można zaobserwować, jak ogromne problemy mają młodzi.

"Jestem pod dużym wrażeniem, że tak młode osoby chcą same coś z tym zrobić i zadają sobie tyle trudu”

– powiedziała.

Strona internetowa projektu ma ruszyć lada moment. Będzie aktywna przez dwa miesiące.

"Po tym czasie trzeba podsumować działania”

– wskazała Magdalena Fritz.

Olimpiada „Zwolnieni z Teorii”

W ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” uczniowie sami organizują projekty społeczne. Po realizacji własnej inicjatywy uczestników prowadzi platforma edukacyjna. Dzięki niej wiedzą, jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób. Platforma „Zwolnieni z teorii” posiada obecnie ponad 76 tys. użytkowników. Zrealizowano 2,8 tys. projektów społecznych. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo