Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Standard DVB-T2 - twój TV poradzi sobie bez dekodera?

Po blisko dekadzie technologii DVB-T, przyszedł czas na kolejną - standard DVB-T2. Zmiana była już szeroko zapowiada wcześniej, choć nadal nie wszyscy wiedzą, z czym wiąże się to w kontekście odbierania naziemnej telewizji cyfrowej. Odpowiedzmy, co oznacza to dla posiadaczy telewizorów. DVB-T2 - jaki jest harmonogram wprowadzania zmian?

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com/@renateko

Już niedługo czeka nas zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Konsumenci powinni się upewnić podczas zakupu nowego telewizora, że jest on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC - wynikało z opublikowanego jeszcze w 2020 roku komunikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Co oznacza to dla widzów przed telewizorami? Uspokajamy na początku, wszak - jeśli zakup nowego telewizora miał miejsce w ostatnich latach - ten zapewne posiada już odpowiedni odbiornik telewizyjny.

Jeśli planujemy zakup nowego telewizora,  warto sprawdzić w specyfikacji technicznej określonego urządzenia, czy posiada on wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji, czyli właśnie DVB-T2. Należy zaznaczyć, że zdecydowana większość (także z niższej półki cenowej) telewizorów jest gotowa na odbiór sygnałów nadawanych z wykorzystaniem nowego standardu.

DVB-T i DVB-T2 - co to jest?

W wielkim skrócie, aktualnie wykorzystywany standard DVB-T to standard cyfrowego przesyłu danych audiowizualnych, który wyparł analogowy przesył, funkcjonujący w Polsce przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji w naszym kraju. Ostatnie transmisje analogowe zakończono w lipcu 2013 roku. Od tej pory wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych w standardzie DVB-T.

DVB-T na DVB-T2 - po co kolejny cyfrowy standard? W dużej mierze ze względu na rosnące potrzeby operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G.

DVB-T2 - jak sprawdzić?

Co w sytuacji, gdy nie wiemy, czy nasze urządzenie sprosta nowemu standardowi? Warto po prostu to sprawdzić.

O ile większość telewizorów sprzedawanych na polskich rynku jest wyposażona w odbiornik DVB-T2, to nie zawsze mogą one być kompatybilne z kodekiem HEVC. Przed kupnem nowego sprzętu warto o tę kwestię zapytać sprzedawcę.

Żeby sprawdzić, czy od 2022 r. nie będziemy mieli problemów z odbiorem telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2, wystarczy przeskanować dostępne kanały i dodać do listy nowe. W przypadku multipleksu TVP są to: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na multipleksie TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła oraz Metro.

Zmiana standardu nadawania. Harmonogram DVB-T2

Całkowita zmiana sposobu nadawania kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi do 30 czerwca 2022 roku.

Harmonogram dla poszczególnych regionów:

  • 28 marca 2022 roku: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
  •  25 kwietnia 2022 r.: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  •  23 maja 2022 r.: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
  •  27 czerwca 2022 r.: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Pod koniec czerwca 2022 roku  użytkownicy będą mogli odbierać kanały w rozdzielczościach Full HD i 4K (Ultra HD). Do tego zwiększyć ma się również liczba bezpłatnych programów.

Dekoder DVB-T2

Co w sytuacji, jeśli telewizor jest starszej daty i nie mamy potrzeby zakupu nowego? Nie ma potrzeby natychmiastowej wymiany. 

Wiele zależy też od tego, jaką drogą odbieramy aktualnie programy telewizyjne. Jeśli korzystamy z usług np. lokalnej telewizji kablowej, opisywana zmiana standardu na DVB-T2 nie ma żadnego znaczenia, ponieważ sygnał telewizji przesyłany przez telewizje kablowe nie jest przesyłany drogą radiową.

Widzowie, którzy odbierają na swoim telewizorze kanały za pośrednictwem satelity, także nie mają się czym przejmować. W takim przypadku cyfrowy tuner naziemny nie ma znaczenia, bo i tak nie jest w ogóle wykorzystywany.

Jeśli zaś wykorzystywana była naziemna telewizja cyfrowa przy wykorzystaniu tunera DVB-T, można zakupić po prostu zewnętrzny tuner/dekoder DVB-T2. Tego typu urządzenia kosztują obecnie już od ok. 100 zł.


 

 



Źródło: komputerswiat.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo