Już ponad 31,5 tys. żołnierzy WOT w Polsce

Stan ewidencyjny Wojsk Obrony Terytorialnej na początek lutego tego roku wyniósł 31 560 żołnierzy - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. WOT są najtańszym rodzajem sił zbrojnych - w 2021 r. na ich rozwój i utrzymanie resort obrony przeznaczył 2,44 proc. swojego budżetu.

Zdjęcie ilustracyjne
Jan Sroda/Gazeta Polska

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przedstawił na sejmowej komisji obrony informację resortu dotyczącą pięcioletniego funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Przypomniał, że ten najmłodszy, piąty rodzaj sił zbrojnych formalnie rozpoczął funkcjonować 1 stycznia 2017 r.

Skurkiewicz zapewnił, że proces budowy struktur WOT jest realizowany zgodnie z założeniami dowództwa tych wojsk oraz z planami i decyzjami MON. Wyjaśnił, że proces formowania WOT został podzielony na cztery etapy i jest zaplanowany do realizacji w latach 2017-2024.

Poinformował ponadto, że do 1 lutego 2022 r. w WOT utworzono 15 brygad obrony terytorialnej, na które składa się 49 batalionów lekkiej piechoty. W strukturach tej formacji znajduje się też Centrum Szkolenia WOT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, Szkoła Podoficerska "Sonda" oraz Batalion Dowodzenia WOT.

Stan ewidencyjny tych wojsk na początek lutego tego roku wyniósł 31 560 żołnierzy, z czego 3977 żołnierzy jest zawodowych, a resztę stanowią żołnierze ochotnicy terytorialnej służby wojskowej. Oznacza to, że żołnierze ochotnicy stanowią 87 proc. stanu osobowego WOT.

Będą kolejne brygady!

Skurkiewicz przedstawił też plany dalszego rozwoju WOT. W latach 2022-2024 zaplanowano sformowanie kolejnych trzech brygad obrony terytorialnej: stołeczną, nadbużańską i przemyską. Brygada stołeczna będzie tym samym trzecią brygadą na terenie woj. mazowieckiego.

"Będą też tworzone dwie brygady OT o zasięgu wojewódzkim: opolska i lubuska" - dodał Skurkiewicz. Jak mówił, stan docelowy WOT został określony na 20 brygad OT i 70 batalionów piechoty lekkiej.

W strukturze WOT jest 75 proc. żołnierzy szeregowych, 19 proc. podoficerów i 7 proc. oficerów; 32 proc. żołnierzy WOT ma wyższe wykształcenie. Dowódca WOT podał też, że budżet WOT stanowił w 2021 r. - 2,44 proc. budżetu MON. Zwrócił na to uwagę, gdyż "dziś WOT stanowią ponad 20 proc. wszystkich żołnierzy Sił Zbrojnych" jest to więc najtańszy rodzaj sił zbrojnych. Według niego formacja ta potrafi "zbalansować potrzeby obronne z kosztami".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#WOT #Wojska Obrony Terytorialnej

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo