Wertykulator, czyli po co mi "druga kosiarka"?

Miłośnicy ogrodowych prac uwielbiają, gdy ich trawnik przypomina dywan - intensywnie zielony, obfity i jednolity po całości. Po kilku latach od zasiania, trawnik może jednak wyglądać i rozwijać się gorzej niż dotychczas. To zazwyczaj efekt zalegającego filcu, kłączy - splątanych ze sobą pędów suchej trawy, liści – pozostałych po ostatnim ubiegłorocznym koszeniu. Z pomocą przychodzi tutaj wertykulator do trawy. Jak działa wertykulator?

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com/@Alexas_Fotos

Wertykulator - co to?

Samo urządzenie do złudzenia przypomina kosiarkę. Wyposażone jest w długie ostrza, które wbijają się w ziemię i tworzą charakterystyczne, poziome nacięcia przypominające rowki. To stwarza idealne warunki dla gospodarki powietrzno-wodnej w niższych warstwach ziemi. O ile efektów nie zaobserwujemy od razu, o tyle w późniejszych miesiącach kondycja trawy zdecydowanie się poprawi.

W zależności od zastosowania i powierzchni, na której wertykulator ma być wykorzystywany, wyróżnia się wertykulator:

  • ręczny,
  • elektryczny
  • spalinowy
  • w formie przeczpki do ciągnika.

Ostatni wymieniony przeznaczony jest do intensywnej pracy na bardzo dużych powierzchniach. Z drugiej strony wertykulator ręczny sprawdzi się na niewielkiej powierzchni, a do jego przechowywania nie potrzeba wiele miejsca.

Budowa wertukulatora i zasada działania

Wertykulacja nierzadko określana też jest jako pionowe koszenie trawnika. W zależności od napędu, jaki posiada wertykulator, budowa urządzenia jest zbliżona do kosiarki albo nietypowych grabi.

Ostrza wertykulatora to jeden z najważniejszych elementów, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie, a konkretniej - głębokość pracy. Zazwyczaj w najdłuższe ostrza - mogące wykonywać nacięcia do 20 milimetrów - wyposażone są wertykulatory spalinowe. Bez względu na głębokość pracy ostrzy, ich działanie jest takie samo.

Warto zapamiętać! Noże wymagają najczęstszej wymiany spośród wszystkich elementów wertykulatora. Zawsze powinny być ostre, by praca była lekka i efektywna.

Zwróć uwagę, czy model, który zamierzasz kupić, jest wyposażony w ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na rdzę i szybkie niszczenie w kontakcie ze środowiskiem gleby.

Najpopularniejsze noże to:

  • noże płaskownikowe,
  • noże tarczowe,
  • noże łukowe.

W przydomowych ogrodach najczęściej wykorzystywane są noże płaskownikowe o różnych kształtach czy systemach mocowań. Jeśli urządzenie ma pracować na wielkich przestrzeniach, trawnikach zniszczonych i intensywnie użytkowanych, wówczas zaleca się użytkowanie wertykulatora z nożami tarczowymi bądź łukowymi.

Rodzaje wertykulatorów

Najbardziej podstawowe rozwiązanie to wertykulator ręczny. Zalecany jest do pracy na małych powierzchniach. Zbudowany jest zazwyczaj z wału wyposażonego w jedną albo dwie linie ostrzy. Niektóre modele dodatkowo mają po bokach kółka, które ułatwiają poruszanie się po trawniku. W tym wariancie nie pomoże silnik elektryczny czy spalinowy. Wertykulator napędzany jest siłą mięśni. Warto zwrócić uwagę na trzon. Ten musi dobrze leżeć w rękach, by praca była możliwie najbardziej komfortowa.Wertykulator elektryczny zasilany jest albo z sieci, albo z baterii. Wyróżnia się zatem urządzenia kablowe i akumulatorowe. Producenci deklarują, że wariant elektryczny sprawdzi się na powierzchniach do ośmiuset metrów kwadratowych. Na rynku dostępne są jednak modele o większej mocy (powyżej 1000 W), które zdadzą egzamin na większej powierzchni. W porównaniu do silnika spalinowego, praca elektrycznego jest dostrzegalnie cichsza.Do wielkich powierzchni i trudnych trawników zaleca się stosowanie wertykulatora spalinowego. Są najcięższe w ww. gamie, ale przewyższają mobilnością i niezależnością od sieci elektrycznej. Na minus zaliczyć można głośną pracę silnika i emisję spalin.

Wertykulacja trawnika

Zabieg wertykulacji zalecany jest po pierwszym bądź drugim, wczesnowiosennym koszeniu trawnika. Istotne, aby na glebie nie zalegał śnieg. Podłoże nie może być ani suche, ani zbyt wilgotne. Ważna jest też wysokość trawy po skoszeniu. Nie powinna przekraczać jednego centymetra.

Przed rozpoczęciem wertykulacji należy usunąć resztki skoszonej trawy, kamienie czy drobne gałązki. Po tym można przejść do wertykulacji trawnika.

Po zakończonej pracy należy ponownie oczyścić trawnik z warstwy podłoża wydobytej na wierzch przed urządzenie. Pozwala to usunąć m.in. zarodniki grzybów i inne materie organiczne, które mogłyby osłabić trawnik.

 

 


Źródło: castorama.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo