Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z hiszpańskim tenisistą Alejandro Davidovichem Fokiną 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10) w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Uczniowie wcześniej wrócą do nauki stacjonarnej! Z ferii - prosto do szkoły

Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

twitter.com/@MEIN_GOV_PL

Szef Ministerstwa Edukacji na konferencji prasowej zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej, niż zakładano.

"Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. A zatem nauka zdalna nie będzie trwała, jak zakładaliśmy wcześniej, do końca lutego, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego"

– powiedział minister edukacji.

We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że rząd nie wprowadzi od 1 marca obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla służb mundurowych i nauczycieli. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.

O decyzję tę byli pytani w środę podczas konferencji prasowej szefowie resortu zdrowia i resortu edukacji.

"Jeśli szczepieniami mamy wpływać na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego, to powinniśmy przede wszystkim szukać tych grup, w których poziom zaszczepiania jest dużo niższy niż u nauczycieli"

– mówił minister Czarnek.

Zwrócił przy tym uwagę, że nauczyciele byli szczepieni jako grupa priorytetowa.

"Wówczas zdecydowana większość nauczycieli została zaszczepiona podwójną dawką. Szacujemy, że poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim wynosi do 85 proc."

– dodał Czarnek.

"Biorąc pod uwagę ryzyko, że wprowadzenie tego rodzaju zasad jak w przypadku świata medycznego mogłoby spowodować kilkadziesiąt tysięcy wakatów od 1 marca, to myślę, że ta decyzja o odstąpieniu od obowiązkowych szczepień dla nauczycieli jest ze wszech miar korzystna"

– powiedział szef MEiN.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że z punktu widzenia przebiegu epidemii Polska jest już w innym miejscu. Podkreślił, że w rozmowach z resortem edukacji o ewentualnym obowiązku szczepień dla nauczycieli wskazywano na zapewnienie ciągłości pracy szkół i dobry poziom wyszczepienia w grupie nauczycieli.

Minister Adam Niedzielski poinformował o zmianach w zakresie zasad kwarantanny: od 15 lutego izolacja będzie trwała siedem dni, a kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w czasie izolacji osoby zakażonej. Ponadto od 11 lutego zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa.

Najważniejsza wiadomość, likwidujemy instytucję kwarantanny "z kontaktu"

- podkreślił Niedzielski.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo