Podkarpacie: gdzie całodobowe punkty wymazów?

Na Podkarpaciu całodobowe punkty wymazów w kierunku koronowirusa działają w pięciu miastach. "Zainteresowanie jest zróżnicowane" – powiedziała dyrektor ds. nadzoru, kontraktowania i rozliczeń świadczeń opieki zdrowotnej CM Medyk w Rzeszowie Barbara Duda.

Zaznaczyła, że największe zainteresowanie punktem zanotowano w Rzeszowie. Drugim miastem w kolejności jest Dębica.

"Niewiele mniej pacjentów mamy także w Przemyślu i w Jarosławiu. W Krośnie ruszyliśmy dopiero w poniedziałek, bo musieliśmy znaleźć odpowiedni lokal" – mówiła we wtorek dyrektor Duda.

W poprzednią środę w punkcie w Rzeszowie wykonano 650 badań, a ostatniej doby było ich 414. "Spośród wspomnianych 414 wymazów tylko osiem wykonano w nocy. O tej porze przychodzą najczęściej ludzie młodzi" – zauważyła Duda.

W punkcie w Dębicy badania po równo wykonują osoby w wieku 30-50 lat i pacjenci powyżej 50 lat. W Rzeszowie dominuje grupa wiekowa 30-50 lat.

"Przekrój wiekowy jest szeroki. Wymazy pobieramy od kilkumiesięcznych dzieci, a także od i seniorów, którzy skończyli 90 lat" – wyjaśniła dyrektor.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia wymaz do testu PCR pobierany jest 24 godziny na dobę w 21 punktach w kraju, a kolejne zostaną uruchomione w tym tygodniu. W Polsce działa ponad 960 punktów pobierających wymazy i prawie 450 miejsc, gdzie bezpłatnie można wykonać test antygenowy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo