Udana środa tylko z „Codzienną”!

W wielu europejskich krajach zauważalna jest poprawa sytuacji epidemicznej. Kolejne państwa odchodzą od restrykcji, a część z nich nawet zapowiada, że nie będzie więcej potrzeby posiadania paszportów sanitarnych. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin poinformował, że w najbliższych dniach Francja zniesie obowiązek testowania się na obecność koronawirusa dla zaszczepionych podróżnych, również spoza strefy Schengen.

Czwartą falę pandemii mają już za sobą Włochy, gdzie liczba nowych zakażeń codziennie spada, w  związku z  czym władze zdecydowały o tym, że od piątku nie będzie już obowiązywał nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. Przepis ten ma dotyczyć wszystkich regionów bez względu na lokalną sytuację epidemiczną. Lepsze informacje napływają także z Hiszpanii, gdzie po raz pierwszy w tym roku liczba zakażeń przypadających na 100 tys. obywateli spadła poniżej poziomu 2 tys. Władze w Madrycie zapowiadają przy tym, że przygotowują się do traktowania koronawirusa jak sezonowej grypy. Więcej o luzowaniu obostrzeń w artykule red. Petara Petrovicia „Omikron odpuszcza, restrykcje też” w środowej „Codziennej”.

NASZ TEMAT proponuje tym razem red. Jacek Lizniewicz. Tytuł „Zamek w Stobnicy jednak będzie dokończony?” mówi wszystko. We wtorek przedstawiciele organizacji ekologicznych protestowali przed siedzibą Komisji Europejskiej. Sprzeciwiali się budowie muru na granicy polsko-białoruskiej, który ich zdaniem jest skandaliczną ingerencją w Puszczę Białowieską i obszary Natura2000. Nie zająknęli się nawet słowem o zamku w Stobnicy, który również powstał na chronionym terenie. A buduje go deweloper, który z częścią ekologów zasiadał w jednej z fundacji. 

Zamek w Puszczy Noteckiej już robi wrażenie. Składa się z 15 kondygnacji, w tym jednej podziemnej, przeznaczonej na parking. Nad całym kompleksem ma górować wysoka, blisko 50-metrowa wieża, dominująca nad miejscowym krajobrazem. Budynek jest położony na niespełna dwuhektarowej sztucznej wyspie, na stawie hodowlanym o powierzchni około 20 ha. Powierzchnia użytkowa obiektu to – bagatela – 10 tys. mkw. Takie parametry sprawiają, że obiekt w Puszczy Noteckiej znajdzie się w pierwszej piątce największych polskich zamków, ustępując jedynie Malborkowi, Wawelowi i Książowi. 

Według planów, w tym molochu pomieści się 46 apartamentów. Kto będzie rezydował w Stobnicy, w odległości około 50 km od Poznania i 18 km od Obornik? Tego jeszcze nie wiadomo. Według zapowiedzi ma w nim mieszkać 97 osób plus 10 osób obsługi. To niewielki zastęp służby. Według znawców tematu, w średniowiecznych zamkach na jednego niepracującego przypadało od 13 do 15 osób obsługi technicznej. 

Budowla jest już historyczna z kliku powodów. Po pierwsze jest to największa budowla w historii Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która nie została oprotestowana przez aktywistów ekologicznych. Więcej przeczytają Państwo w środowej „Codziennej”.

Niestety, nie ma dobrych wieści z rynku kredytowego. Red. Jan Kamieniecki przekazuje, że nastąpiła właśnie „Piąta podwyżka stóp procentowych”.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła do 2,75 proc. – poinformował Narodowy Bank Polski. To piąta z rzędu podwyżka stóp. Oznacza, że ponownie wzrosną raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu. 

Lutowa podwyżka była oczekiwana przez rynek. Eksperci spodziewali się, że rada zdecyduje się na podwyżkę o 50  pkt bazowych, ale nie wykluczali też większego ruchu. Zwracali uwagę, że agresywne zaostrzanie polityki pieniężnej mogłoby umocnić złotego, a wzrost wartości własnej waluty to jedno z narzędzi, jakiego może użyć bank centralny do walki z inflacją. Więcej przeczytają Państwo w artykule „Piąta podwyżka stóp procentowych”.

Polecamy również artykuł red. Adriana Siwka o X. Wielkim Wyjeździe na Węgry.  - Chciałbym, żeby ci, którzy pojadą z nami w tym roku, przeżyli to, co my w 2012 roku. Co przeżyli ludzie, którzy byli z nami w 2021 roku, kiedy Węgrzy płacząc witali nas, dzieląc się wszystkim, co mieli przy sobie i dziękując za wsparcie duchowe – mówi „GPC” Ryszard Kapuściński, zapraszając na X. Wielki Wyjazd na Węgry. 

Już 13 marca klubowicze „Gazety Polskiej” wyruszą w drogę do Budapesztu, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji węgierskiego Święta Narodowego i przejść Marszu Pokoju.  Kluby „GP” zapraszają do przyłączenia się wszystkich Polaków i organizacje patriotyczne. 

Do udziału w wydarzeniu w rozmowie z „Codzienną” zachęca prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński. - Wszystkich patriotów, wszystkie organizacje patriotyczne w Polsce zapraszamy do X Wielkiego Wyjazdu na Węgry. W 2012 roku zapoczątkowaliśmy akcje wspomożenia narodu węgierskiego po atakach autokratów z Unii Europejskiej, zwłaszcza pana Barosso, który przerażony zmianami na Węgrzech, które się odbywały po wyborze Viktora Orbana, zaatakował naród węgierski – mówi Kapuściński. Szczegóły – także informacje jak i gdzie zapisać się na X. Wielki Wyjazd - w artykule pt. „Jedyny taki wyjazd”.

Zapraszamy do lektury środowej „Gazety Polskiej Codziennie”!

 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie, Niezależna.pl

masz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo