Kurs instruktora UKM-2000 zakończony. Terytorialsi gotowi do przekazania wiedzy z użycia karabinów maszynowych.

W dniach od 31 stycznia do 3 lutego br. Terytorialsi z różnych Brygad Obrony Terytorialnej brali udział w kursie instruktora uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000. Czterodniowe szkolenie zorganizowane zostało w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. - U nas Terytorialsi nabywają umiejętności instruktorskie umożliwiające przekazywanie dalej wiedzy z zakresu użytkowania karabinów maszynowych, a w czasie samego szkolenia występują także w roli instruktorów prowadząc punkty nauczania - mówi ppor. Krzysztof Wójcik.

Wojska Obrony Terytorialnej

W kursie instruktora UKM-2000 uczestniczyło 7 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej. Należy przy tym pamiętać, że jest to już kolejna edycja szkolenia na instruktorów UKM-2000 organizowana w Centrum Szkolenia WOT.

- Oczywiście mogą pojawić się pytania dlaczego zostało przeszkolonych jedynie siedem osób, a nie dwadzieścia. Wówczas należy pamiętać, że to przede wszystkim kurs instruktorski i to Brygady OT na bieżąco zgłaszają swoje potrzeby szkoleniowe do CSWOTu - mówi rzecznik prasowy CSWOT ppor. Krzysztof Wójcik. 

Należy podkreślić, że CSWOT szkoli przyszłych instruktorów, którzy przyjeżdżając do Centrum, już dysponują podstawową wiedzą z zakresu obsługi karabinu maszynowego. 

 

-Żołnierze ci zostali oddelegowani przez swoich dowódców, którzy znają ich stopień wyszkolenia i potrafią określić, który żołnierz posiadł już odpowiednią wiedzą, aby mógł przystąpić do kursu instruktora UKM-2000 - mówi rzecznik prasowy CSWOT ppor. Krzysztof Wójcik. 

W skład każdej sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej Dwunastki” czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi dwóch żołnierzy odpowiadających za obsługę karabinu maszynowego. Celowniczy, który odpowiada za obsługę karabinu maszynowego oraz strzelec, który wspiera celowniczego w czasie prowadzenia działań bojowych, a także wykrywanie i wskazywanie celów oraz korygowanie ognia karabinu maszynowego.

Z kolei UKM-2000 to uniwersalny karabin maszynowy przeznaczony do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego. Karabin zasilany jest amunicją 7,62  mm x 51 NATO podawaną z taśmy rozsypnej umieszczonej w 100-nabojowej miękkiej torbie amunicyjnej.

-U nas Terytorialsi nabywają umiejętności instruktorskie umożliwiające przekazywanie dalej wiedzy z zakresu użytkowania karabinów maszynowych, a w czasie samego szkolenia występują także w roli instruktorów prowadząc punkty nauczania. Ich wiedza jest weryfikowana i sprawdzana. Po powrocie do swoich macierzystych brygad nowi instruktorzy będą odpowiedzialni za prowadzenie zajęć z zakresu używania karabinów maszynowych UKM-2000 -mówi rzecznik prasowy CSWOT.

Terytorialsi w CSWOT prowadzą także strzelania praktyczne-sytuacyjne po to, żeby mieli możliwość zweryfikowania swoich umiejętności w różnego rodzaju sytuacjach taktycznych wymuszających przyjmowanie różnych postawach strzeleckich. 

-Instruktorzy CSWOT mogą wówczas na bieżąco eliminować ewentualne błędy popełniane przez żołnierzy w czasie realizowanego szkolenia - kończy ppor. Krzysztof Wójcik.  

 

 Źródło: niezalezna.pl , CSWOT, WOT

#Wojsko Polskie #karabin maszynowy #WOT #Wojska Obrony Terytorialnej #proobronność

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo