Żywica epoksydowa - właściwości, zastosowanie, zalety i wady

Żywica epoksydowa (inaczej epoksyd) dawniej kojarzona była z magazynami, przestrzeniami przemysłowymi. Z czasem jednak materiał ten zaczęto wykorzystywać kreatywnie. Z jej udziałem powstają wyjątkowe meble, blaty czy posadzki. Co to jest żywica epoksydowa? Ile kosztuje żywica epoksydowa?

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/@Thirdman

Żywica epoksydowa to jedno- lub dwuskładnikowa masa syntetyczna. Wykorzystywana jest do klejenia, laminowania czy zalewania impregnującego różnego typu powierzchni. Umiejętnie wykorzystana ochroni przed wodą, temperaturą, chemikaliami, dużym naciskiem czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Epoksyd to pierwotnie półpłynna masa. „Schnie”, gdy zachodzi proces sieciowania, czyli tworzenia trójwymiarowej sieci cząsteczek chemicznych. W zależności od użytej ilości, twardnieje po kilku, kilkudziesięciu bądź nawet kilkuset godzinach. W takiej postaci staje się twardym tworzywem sztucznym, którego nie można stopić ani rozpuścić.

Żywica epoksydowa - co to? Składa się zazwyczaj z dwóch składników - polifenoli, czyli związków chemicznych występujących w roślinach. Jeden składnik to płynna żywica polifenolowa; druga - specjalny utwardzacz. Często używa się także specjalnych barwników, rozcieńczalników czy napełniaczy.

Właściwości żywice epoksydowej

Epoksyd jest odporny na ścieranie, zarysowania i uderzenia. To materiał bardzo twardy, przez co nie poddaje się ściskaniu, zgniataniu czy rozciąganiu. Żywica epoksydowa doskonale znosi wilgoć, wysokie temperatury oleju czy smarów.

Nie tak dobrze znosi substancje chemiczne, takie jak chlor, metanol czy węglowodory. Gdy do powierzchni pokrytej epoksydem dotrą promienie ultrafioletowe, czyli UV, ta można zżółknąć i tworzyć pyłową powłokę.

Do czego epoksyd?

Zastosowań jest całe mnóstwo, a ograniczeniem zdaje się być jedynie wyobraźnia. Żywica epoksydowa coraz częściej ląduje na podłodze. Takie rozwiązanie, zamiast paneli, drewna czy płytek, pozwala osiągnąć estetyczną, bezfugową i jednolitą podłogę żywiczną. Utrzymanie jej w czystości nie sprawi problemu. Doskonale sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.

Kolejnym rozwiązaniem są żywice do drewna. Imponujący przekrój starego dębu, jesionu czy orzecha włoskiego, w połączeniu z epoksydem, robi piorunujące wrażenie. Taki duet sprawdzi się w postaci kuchennego blatu, stołu do jadalni czy stolika kawowego. Popularność w ostatnich latach zdobywają blaty typu „river”, czyli dwa kawałki drewna, połączone pośrodku intensywnie niebieskim epoksydem, imitującym rzekę.

Innym zastosowaniem we wnętrzach może być pokrycie schodów. Jeśli w domu znajdują się schody betonowe, z powodzeniem można je pokryć żywicą epoksydową. Najlepiej wówczas użyć żywicy epoksydowej antypoślizgowej.

Epoksyd na zewnątrz

Z uwagi na wspomniane wcześniej szkodliwe dla żywicy promieniowanie UV, nie zaleca się stosowania tego materiału w ogrodzie. Wybierając jednak farby epoksydowe w ciemnych barwach, z powodzeniem można je stosować na tarasie, balkonie, czy schodach wejściowych. Przyda się element antypoślizgowy, na wypadek deszczu czy śniegu. Dwuskładnikową farbą z żywicą epoksydową można także pokryć powierzchnie metalowe - sprawdzi się ona przy malowaniu płotów, okuć czy bram garażowych.

Żywica epoksydowa toksyczna?

To jedno z najczęstszych pytań, gdy rozważane jest użycie takiego materiału. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy żywica epoksydowa jest toksyczna, czy nie. Różni producenci w swojej ofercie mają wyroby, różniące się od siebie składem. Z całą pewnością najbardziej szkodliwa dla zdrowia będzie żywica w płynnej postaci. Warto zatem pamiętać, by przy jej aplikowaniu stosować środki ochrony osobistej. Żywicę i utwardzacz należy zawsze przenosić w rękawicach. Przed oparami można się chronić zakładając maskę. Także okulary ochronne zapewnią osłonę oczu przed ewentualnymi rozbryzgami żywicy.

Co do zasady zatem, można przyjąć, że płynna żywica epoksydowa zawsze jest toksyczna. Epoksyd w stanie stałym można uznać za nietoksyczny.

Jeśli chodzi o bezpieczną żywicę dla żywności, na terenie Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy prawne. Wielu producentów wyrobów z żywicy epoksydowej zrezygnowało jednak z powtórnego badania mającego przedłużyć ważność certyfikatu. Wynika to po pierwsze z tego, że procedura uzyskania takiego świadectwa jest związana z dużym wysiłkiem, a po drugie, że jest bardzo kosztowna. Z tego powodu tylko nieliczne wyroby z żywicy epoksydowej dostępne na rynku mają stosowny certyfikat. Produkty te są odpowiednio droższe.

 

 


Źródło: homebook.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo