Partia Tuska zorganizuje wysłuchanie o zagrożeniach Pegasusa. Jednym z "ekspertów"... Roman Giertych

Niestawiający się od ponad roku na wezwanie prokuratury Roman Giertych wystąpi podczas publicznego wysłuchania o zagrożeniach dla demokracji, jakie stwarza oprogramowanie Pegasus. Za wydarzenie online odpowiedzialna jest Europejska Partia Ludowa. Ma ono stanowić wkład w przygotowania do debaty plenarnej w lutym.

Roman Giertych
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

"W czwartek 10 lutego w godzinach 11.00-13.00 grupa EPL zorganizuje wysłuchanie publiczne na temat zagrożeń, jakie oprogramowanie szpiegujące Pegasus stwarza dla demokracji i praworządności."

- przekazano na stronie Europejskiej Partii Ludowej.

Jak piszą organizatorzy, "podczas wydarzenia online posłowie i eksperci ocenią wyzwania polityczne i prawne wynikające z rzekomego użycia natrętnego oprogramowania szpiegującego przeciwko opozycji politycznej, instytucjom demokratycznym, dziennikarzom oraz innym podmiotom."

[polecam:https://niezalezna.pl/426027-komisje-bez-kompetencji-beda-sledzic-pegasusa-zart-nie-brejza-i-giertych-moga-zacierac-rece]

Jednym z ekspertów, którzy zabiorą głos podczas wydarzenia, będzie Roman Giertych. Mecenas, który od ponad roku unika stawienia się przed prokuraturą, o przyszłym występie poinformował na Twitterze.

Formuła online z pewnością sprzyja zaproszonemu na wydarzenie "ekspertowi", ponieważ Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mecenasa.

Giertych ekspertem od praworządności

Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, spotkanie ma być krokiem do dalszych działań. 

"Przesłuchanie będzie stanowić wkład w przygotowania do debaty plenarnej w lutym, a następnie w rezolucję na ten temat. Powinna również pomóc w określeniu dalszych działań, które można by podjąć na szczeblu UE w celu ochrony demokracji, praworządności i praw obywateli przed podobnymi zagrożeniami w przyszłości"

Niestety, organizatorzy wydarzenia, chcą tym razem walczyć o praworządność tylko w zakresie "podobnych zagrożeń" do systemu Pegasus. Może następna debata będzie dotyczyć również innych kierunków walki o sprawiedliwość? Na przykład spraw przywłaszczeń pieniędzy spółek giełdowych. 

 

 


Źródło: Twitter, niezalezna.pl

#Roman Giertych #Donald Tusk #Europejska Partia Ludowa #Pegasus

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo