Amerykański ekspert: Jeżeli Rosja zaatakuje na pełną skalę, Kijów może upaść w 72 godziny

3 dni - tyle, według przewodniczącego kolegium szefów sztabów, wytrzyma Kijów w przypadku inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Gen. Milley swoje wyliczenia miał przekazać podczas tajnego spotkania w 2-3 lutego. Informację przekazała stacja Fox News, powołując się na liczne źródła w Kongresie.

Zdjęcie ilustracyjne
By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70007531

72 godziny obrony Kijowa miałyby kosztować Ukrainę życie 15 tys. żołnierzy. W przypadku Rosji, zginąć miałoby 4 tys. mundurowych. 

Niektórzy politycy wyrazili zaniepokojenie w związku z czasem reakcji administracji Bidena na prośby Ukrainy o wsparcie militarne. Chodzi m.in. o wyrzutnie rakiet i systemy przeciwlotnicze, które miałyby chronić przed rosyjską inwazją.

Urzędnicy prezydenta twierdzą natomiast, że odpowiedź na prośby i dostarczenie takiej pomocy, mogą zostać wykorzystane jako pretekst do ataku.

Jak podaje Fox News, Ukraina w grudniu miała otrzymać od Stanów Zjednoczonych 200 mln dolarów, na działania w zakresie bezpieczeństwa. Kraje bałtyckie i Wielka Brytania, na ten cel miały przeznaczyć 600 mln dolarów. 

Stacja przekazała również, że w związku z potencjalną wojną na Ukrainie, Stany Zjednoczone obawiają się kryzysu uchodźczego i migracyjnego.

 

 Źródło: foxnews.com

 

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo