Jaki wpływ na nasze zdrowie ma kolagen? 

Kolagen jest niezbędny i niezastąpiony w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Odpowiada za zachowanie elastyczności i zdrowego, młodzieńczego wyglądu. Kolagen jest głównym białkiem budulcowym wszystkich organizmów. 

Zdjęcie autorstwa Mikhail Nilov z Pexels

Co to jest kolagen?

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajduje się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. To właśnie on odpowiada za różne cechy skóry, takich jak jędrność, elastyczność, sprawność naszych kości. Kolagen utrzymuje się na stałym poziomie do około 25 roku życia, niestety później, wraz z wiekiem zmniejsza się jego produkcja i włókna kolagenowe zanikają, co powoduje powstawanie zmarszczek.

Odkryto 29 typów kolagenów różniących się między sobą pełnionymi funkcjami, strukturą, lokalizacją i zawartością w tkankach.

Najbardziej znany i zbadany jest kolagen typu I. Białko to występuje w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach i rogówce, a także w tkance tworzącej blizny. 

Z kolei kolagen typu II występuje wyłącznie w chrząstce. Tworzy wspólne włókna z kolagenem typu XI. Pozostałe typy zlokalizowane są np. w mięśniach szkieletowych, w macicy, jelitach, pęcherzu, mózgu, sercu, nerkach, w pępowinie, owodni i wielu innych miejscach.

Za co odpowiedzialny jest kolagen?

Przede wszystkim jego działanie zauważalne jest na skórze. Jest jej naturalnym wypełniaczem. Dlatego właśnie przyczynia się do hamowania powstawania zmarszczek, bruzd i rozstępów. Odpowiada także za prawidłowy poziom nawilżenia, co sprawia, że ciało jest gładkie i jędrne. Aminokwasy zawarte w kolagenie wzmacniają także włosy, chronią je przed wypadaniem oraz przywracają im blask.

Drugą bardzo ważną funkcją kolagenu jest jego aspekt zdrowotny. W przypadku powstania ran prowadzi do ich szybszego zagojenia, a także spłycenia i rozjaśnienia blizn. Odpowiada również za nawilżenie stawów, co spowalnia proces ich starzenia, a co za tym idzie, jesteśmy mniej podatni na zwyrodnienia. Prolina, która jest nieodłącznym składnikiem kolagenu, rozszerza i oczyszcza tętnice i naczynia krwionośne, wpływa to na poprawę jakości krążenia. 

Kolagen to także zbawienne oddziaływanie na układ trawienny, umożliwia przemianę glukozy w energię, pobudzając metabolizm. Kolagen chroni także nasze narządy wewnętrzne, tworząc wokół nich warstwę ochronną. Co ciekawe odgrywa też ważną rolę w układzie odpornościowym, zapobiegając przedostawaniu się drobnoustrojów i toksyn do organizmu.

Kolagen wypełnia przestrzeń między komórkami oraz zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki: twardość, sprężystość, elastyczność i sztywność. Kolagen odpowiada za wiązanie wody w tkankach, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, w procesach regeneracyjnych, zrastaniu się kości po złamaniach.

Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych, zwiększając gęstość kości. Wspiera także procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej, zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne i ból.

Gdzie można znaleźć kolagen?

Kolagen pozyskiwany jest z kości, skór, skórek i ścięgien zwierzęcych.
Największym źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego: 

 • wołowina, 
 • wieprzowina, 
 • mięso ryb, 
 • kałamarnic, 
 • ośmiornic

Kolagen znajdziemy również w suplementach diety, gdzie najważniejszą grupą są hydrolizaty kolagenowe. Są to produkty zawierające kluczowe aminokwasy składowe kolagenu, łatwo wchłaniane i przyswajane przez organizm.

W związku ze zmniejszoną produkcją kolagenu należy go uzupełniać, by cieszyć się pełnią zdrowia. Warto sięgnąć po suplement, który w składzie ma kolagen morski, pochodzący ze skóry i łusek ryb morskich. To wyjątkowe rozwiązanie, ponieważ taki kolagen swoją strukturą jest bardzo zbliżony do ludzkiego. Dzięki czemu jego wchłanianie będzie dużo lepsze. 

Jakie są objawy niedoboru kolagenu?

Kolagen jest nieustannie syntezowany i degradowany w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. W młodym, zdrowym organizmie podlega on regularnej wymianie: ok. 3 kg/rok. W syntezie istotną rolę pełnią estrogeny, insulina i hormony tarczycy. Wraz z wiekiem zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych stopniowo maleje, a nawet zanika. 

Do destrukcji włókien kolagenowych oraz zaburzeń w ich syntezie może dochodzić również pod wpływem:

 • dużej aktywności fizycznej, 
 • obciążeń mechanicznych, 
 • zaburzeń hormonalnych, 
 • stresu, 
 • nadmiernej ekspozycji na słońce, 
 • zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury

Objawy niedoboru kolagenu:

 • pogorszenie kondycji skóry i paznokci – skóra traci jędrność, elastyczność, staje się odwodniona, pojawiają się zmarszczki i bruzdy
 • pogorszenie kondycji włosów – spadek kolagenu przyczynia się do cienkich, łamliwych i przesuszonych włosów, a także nasila się wypadanie. 
 • kruchość kości – większa podatność na złamania oraz kruchość kości. Pogarsza się stan chrząstki stawowej, pojawia się ból i trudności z poruszaniem. Gorzej funkcjonują naczynia krwionośne i limfatyczne, występują trudności w pracy wielu narządów.

 

 


Źródło: Lifestyle, doz.pl, niezalezna.pl

#kruchość kości #kolagen #włókna kolagenowe #Aminokwasy #rozjaśnienia blizn #naczynia krwionośne

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo