Porozumienie ws. Turowa! „To duży sukces” – piszą politycy. I wskazują niezadowolonych…

Porozumienie Polski i Czech w sprawie Turowa zostało pozytywnie odebrane. - To duży sukces - uważa wicepremier Jacek Sasin. Natomiast rzecznik rządu przypomina wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego o konieczności zamknięcia Turowa i wskazuje na "inną drogę, niż polityka gaszenia światła".

Rozmowy polsko-czeskie poskutkowały porozumieniem
Daniel Gnap/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali dziś umowę "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Premier Czech zapowiedział na wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim w Pradze, wycofanie skargi z TSUE. Premier Morawiecki jest przekonany, "że zgodnie z naszą umową dziś lub jutro Republika Czeska wycofa swoją skargę z Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ws. Turowa i ten problem przestanie istnieć". 

Wicepremier Jacek Sasin pozytywnie ocenia zawarte porozumienie.

- Gratuluję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i pani minister Annie Moskwie, a także zespołowi Ministerstwa Aktywów Państwowych doprowadzenia rozmów z Czechami ws. Turowa do szczęśliwego końca. To duży sukces

 - napisał na Twitterze Sasin.

- Trudna batalia, ale skuteczna. Inna droga, niż polityka Gaszenia światła w wykonaniu Platformy Obywatelskiej - skomentował z kolei rzecznik rządu Piotr Müller. 

Pozostali parlamentarzyści PiS również są zadowoleni z wynegocjowanego dziś rozwiązania. - To był wielki test dla klasy politycznej w Polsce. Test zdany przez PiS, a oblany przez opozycję, która nawoływała do wykonania postanowienia TSUE - zaznaczył poseł Kazimierz Smoliński.

- Od początku PiS mówiło jasno - Turów nadal będzie pracować! - dodała europoseł Anna Zalewska.

Z kolei Michał Woś wskazał potencjalną dwójkę niezadowolonych: to sędzia TSUE, która nakazała zamknięcie Turowa oraz... lider Platformy Obywatelskiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Turów #Polska #Czechy

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo