Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu. Pobudź wyobraźnię

Dobra zabawa w domu to zawsze ta z wykorzystaniem… kartonów. Z pewnością w każdym domu znajdą się jakieś duże kartony przeznaczone do wyrzucenia. Zanim to nastąpi zastanów się co można z nich zrobić z dzieckiem. Możliwości wykorzystania tekturowych pudełek są nieograniczone. Okazuje się, że karton może stać sekretną kryjówkę, tajemniczym labiryntem, rakietą lub samochodem.

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Domek dla lalek z kartonu lub piętrowy garaż

Każde małe dziecko marzy o domku dla lalek lub domku dla zabawek. Domek zbudowany wspólnie z całą rodziną zyska dodatkowo na swojej wyjątkowości i niepowtarzalności. 

Potrzebny będzie jeden duży karton i dwa mniejsze (tak, aby zmieściły się w dużym kartonie). Większe pudełko posłuży za konstrukcję domku, a małe staną się pokojami. 

Z pudełek należ odciąć skrzydełka, posłużą do zbudowania dachu. Na jednej ze ścianek należy wyciąć również dziurę na okno. 

W następnym kroku sklejamy kartony przeznaczone na pokoje wewnątrz konstrukcji. Najłatwiej będzie użyć do tego taśmy klejącej dwustronnej, ale sprawdzi się też zwykły klej papierniczy. 

Po połączeniu pomieszczeń pora przystąpić do malowania i ozdabiania domku – tutaj możecie poruszyć swoją wyobraźnię. Pomysłów na dekoracje jest przecież nieskończenie wiele! Wykorzystajcie do tego farby akwarelowe, papier ozdobny, wycinki materiałów lub inne akcesoria, które uznacie za niezbędne.

Wykorzystując podobną konstrukcję, można przygotować również garaż na auta lub inną budowlę. Wystarczy, że w dużym pudełku zrobić więcej pomieszczeń, używając kilku dodatkowych mniejszych kartonów. Gotowy budynek można pomalować i udekorujcie we własnym niepowtarzalnym stylu.

Jak zrobić gitarę z kartonu?

Do wykonania gitary przyda się:

 • puste opakowanie po chusteczkach higienicznych, 
 • kilka gumek recepturek, 
 • dwie papierowe słomki do napojów, 
 • taśmę dwustronną 
 • nożyczki. 

Z otworu w opakowaniu po chusteczkach usuwamy folię. Następnie wzdłuż węższej strony pudełka za pomocą taśmy dwustronnej przyklejcie słomki. Teraz na kartonik nakładamy gumki recepturki (posłużą nam za struny) – tak aby przebiegały prostopadle do słomek. Dla stabilności po bokach pudełka doklejcie gumki taśmą. 
Gotową gitarę można udekorować lub pomalować farbami. 

Jak zrobić samochód z kartonu?

Niezbędne są także:

 • niewielkich rozmiarów kartonik
 • nożyczki, 
 • dwie zużyte rolki po papierze toaletowym
 • klej, 
 • kolorowy papier 
 • dowolne ozdoby

Za pomocą nożyczek należy nadciąć krawędzie górnej części opakowania, aby stworzyć dach auta (sami zadecydujcie o tym, jaki będzie miał kształt). Po bokach kartonika wytnijcie drzwi samochodu, a na spodzie przyklejcie poziomo rolki papieru, tak aby przypominały koła. 
Całość można udekorować kolorowym papierem i ozdobami według własnych upodobań.

Jak zrobić koło fortuny z kartonu?

Z kartonu wytnijcie okrąg i zaznaczcie na nim 8 lub dowolną ilość równych części. Każdy otrzymany kafelek pomalujcie na inny kolor. Na środku koła należy zrobić otwór, tak aby można było powiesić go np. na wystającym ze ściany haczyku. Nad okręgiem przyklejcie strzałkę wyciętą z papieru samoprzylepnego. Podczas zabawy w koło fortuny ustalcie zasady gry – może to być zabawa w wyzwania lub turniej z pytaniami.

 

 Źródło: lifelezna.pl

#domek dla lalek #domek dla zabawek #gumki recepturki

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo