Manewry pretekstem do zwiększenia wojskowej obecności Rosji na Białorusi?

Już od pewnego czasu trwa przerzut tysięcy rosyjskich żołnierzy oraz sprzętu wojskowego, który ma zostać użyty podczas zbliżających się manewrów białorusko-rosyjskich "Sojusznicza Stanowczość–2022". Wśród wyposażenia znalazły się m.in. nowe samobieżne wyrzutnie przeciwpancerne 9P162 Kornet-T, czołgi T-72B3, jak i systemy balistyczne Iskander-M, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „OSA-AK” a także sprzęt wojsk powietrznodesantowych.

TwitterMinisterstwo obrony Federacji Rosyjskiej

Aktywna faza manewrów „Sojusznicze Zdecydowanie–2022” rozgrywać ma się 10-20 lutego 2022 roku. Realizowane będą one m.in. na poligonach znajdujących się w obwodzie grodzieńskim i brzeskim. Ze strony rosyjskiej na czas ćwiczeń oddelegowane na Białoruś mają być oddziały ze Wschodniego Okręgu Wojskowego (WOW) w tym m.in. 155. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej z Władywostoku oraz 35. Armii.

Od wielu dni w mediach społecznościowych oraz przez same ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi pojawiają się materiały pokazujące dziesiątki eszelonów z rosyjskim sprzętem, który trafia na Białoruś.

W ubiegłym tygodniu na Białoruś dotarły rosyjskie samobieżne zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1, które trafił tam z rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Na uzbrojenie przeciwlotniczych zestawów Pancyr-S1 składają się dwie 2-lufowe armaty automatyczne 2A38M kal. 30 mm z 700 nabojami. Ich maksymalna szybkostrzelność wynosi 5 tysięcy pocisków na minutę, natomiast zasięg ponad 4 km. Pancyry posiadają na wyposażeniu również 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E, których zasięg wynosi do 20 km.

Rosjanie na Białoruś wysłali ponadto samobieżne wyrzutnie 9P162 Kornet-T przeciwpancernych pocisków zamontowanych na gąsienicowym podwoziu od BMP-3.

Ten pojazd jest w stanie przewozić maksymalnie 16 pocisków przeciwpancernych oraz dysponuje automatycznym systemem ładowania. Do dyspozycji tego niszczyciela czołgów znajdują się pociski Kornet, w tym wersje 9M133 oraz 9M113-1 dysponujące głowicą kumulacyjną umożliwiającą przebicie pancerza o grubości 1 200 mm i zasięgiem od 100 do 5 550 metrów. Na wyposażeniu mogą znaleźć się również pociski 9M133F oraz 9M133F-1 wyposażone w głowice termobaryczne nadające się do niszczenia m.in. umocnień i bunkrów. Systemy celownicze 9P162 Kornet-T umożliwiają wykrycie oraz zwalczanie celów oddalonych o 4 km. Za sprawą silnika UTD-29 o mocy 500 koni mechanicznych wóz ten może osiągnąć prędkość 70 km/h , a jego zasięg operacyjny to 600 km.

Na Białorusi pojawiły się ponadto pojazdy opancerzone Tigr-M z napędem 4x4 wyposażone w zdalnie sterowane moduły strzeleckie Arbalet-DM z karabinem maszynowym Kord 12.7 mm. Nie zabrało również czołgów T-72B3 oraz bojowych wozów piechoty BMP-2.

 


Dużo sprzętu wojskowego, który już trafił na Białoruś, w tym na poligony znajdujące się w obwodzie brzeskim, należy do Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej. Warto powiedzieć m.in. o gąsienicowych transporterach opancerzonych BTR-MDM  oraz bojowych wozach desantu BMD-4M.  Materiały pojawiające się w internecie świadczą również o przerzucenie samochodów ciężarowych KamAZ-43501 wykorzystywanych m.in. przy transporcie wojsk powietrznodesantowych. 

Z kolei w południowo-wschodniej części Białorusi zaobserwowano systemy artylerii rakietowej BM-27 Uragan.  Na Białorusi znalazły się również rosyjskie systemy balistyczne Iskander-M. Uzbrojenie to jest w stanie niszczyć cele oddalone do 500 km z dokładnością do 30 metrów. Wykorzystywane mogą być do niszczenia centrów dowodzenia i komunikacji, lotnisk, infrastruktury krytycznej czy też stanowisk artyleryjskich. Co więcej, Iskandery mogą przenosić głowice konwencjonalne, jak i jądrowe o masie od 480 kg do 720 kg. 
 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#poligon #Pancyr #czołgi T-72 #Iskander-M #manewry ##Rosja #Białoruś

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo