Madonna przybywa na kolumnie

„Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata” – to słowa wypowiedziane przez Matkę Bożą do św. Jakuba Apostoła w Caesaraugusta (dzisiejsza Saragossa).

Saragossa, mal. Martinez del Mazo, Museo Prado

Św. Jakub udał się na Półwysep Iberyjski, aby ewangelizować tamtejsze ludy, ale nie miał zbyt dużych osiągnięć. Zniechęcony postanowił wracać do Jerozolimy. W nocy 2 stycznia 40 roku spotkał się ze swymi ośmioma uczniami, którym chciał powiedzieć o swej decyzji. Rozmawiali za murami miasta, na prawym brzegu rzeki Ebro, w miejscu gdzie wyrzucano słomę i śmieci. To właśnie wtedy na niebie pojawiła się dziwna jasność i ukazali się aniołowie, którzy nieśli kolumnę z Maryją stojącą na jej szczycie.

Matka Boża na kolumnie, mal. Francisco Goya

Jakub został w Hiszpanii, a wokół kolumny (el pilar) zbudował małą kaplicę. Kilka lat później wrócił do Jerozolimy, gdzie czekała go męczeńska śmierć. Ale jego ciało w cudowny sposób, płynąc w łodzi bez wioseł, dotarło na ziemię, którą tak ukochał. Pochowano go w Santiago de Compostela. Tymczasem ponad 10 stuleci hiszpańscy chrześcijanie zmagali się na półwyspie z muzułmanami.  Rycerze opowiadali często, że widywali wielokrotnie świętego, jak prowadził na białym koniu prowadził ich oddziały do walki. Kaplica z kolumną została otoczona murami ogromnej bazyliki, słynącej wieloma cudami. Zarówno ona jak i katedra w Santiago de Compostela są celem tysięcy pielgrzymek z całego świata.

 

 

 


Źródło: niezależna.pl

#Saragossa #El pilar #Matka Boża #św. Jakub Aposotoł

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo