Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Wystawa o życiu Anny Walentynowicz

Wystawę "Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010" mogą oglądać od wtorku mieszkańcy Radomska w kościele pw. Św. Lamberta w Radomsku.

Ipn.gov.pl
Wystawę "Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010" mogą oglądać od wtorku mieszkańcy Radomska w kościele pw. Św. Lamberta w Radomsku.

Wystawa został przygotowana przez gdański oddział IPN i po raz pierwszy zaprezentowana w ub. roku w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Ekspozycja ukazuje w układzie chronologicznym życie i działalność tej opozycjonistki. Składa się z kilkunastu plansz, na których znalazły się zdjęcia Anny Walentynowicz, zarówno te związane z jej działalnością opozycyjną, jak i prywatne. Na planszach ukazano również fotokopie różnych dokumentów pochodzących z wielu archiwów, w tym IPN, Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Kancelarii Prezydenta RP, muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym także rodziny Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz zaangażowała się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r. 7 sierpnia 1980 r. została bezprawnie zwolniona ze Stoczni Gdańskiej, co przyczyniło się do rozpoczęcia strajku w stoczni 14 sierpnia 1980 r., który doprowadził do powstania NSZZ "Solidarność".

Walentynowicz została członkinią Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ. Internowana w stanie wojennym; potem kilkakrotnie aresztowana. W 1981 r. inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Ekspozycja będzie czynna do 7 lipca.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
JW
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo