Chińscy badacze wykryli nowego koronawirusa

"Szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje, może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi" - piszą o wirusie NeoCoV naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk. Ich zdaniem, nie może on zostać zneutralizowany przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV. Tekst opublikowano na portalu bioRxiv. Portal gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

NeoCoV został odkryty w Republice Południowej Afryki i jest blisko spokrewniony z wywołującym śmiertelną chorobę koronawirusem MERS-CoV. Przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS, głównie w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Obecnie NeoCoV rozprzestrzenia się wśród nietoperzy, ale w przyszłości, jeżeli przejdzie kolejną mutację, może przenieść się na ludzi i wywołać wśród nich śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę - piszą chińscy badacze w artykule opublikowanym na portalu bioRxiv. Portal gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji.

Dodano, że NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2.

Według naukowców z Wuhanu infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV.

"Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi"

- przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) agencji TASS w czwartek. Dodano, że WHO wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz innymi organizacjami ONZ "obserwuje i odpowiada na pojawiąjące się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych".

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wuhan #koronaiwrus

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo