Kolejne ofiary sowieckie odnalezione w masowym grobie

W Batumi, na terenie dawnej rosyjskiej bazy wojskowej, znajduje się obszar, na którym sowieci zakopywali w bezimiennych dołach swoje ofiary. Do tej pory odnaleziono szczątki ok. 150 osób. W tym tygodniu prace poszukiwawcze w Gruzji rozpoczął IPN. Prawdopodobnie mogą tam być pochowani polscy obywatele – ofiary sowieckiego terroru z lat 1937-38, kiedy miała miejsce tzw. operacja polska. Już teraz, po kilku dniach pracy, ujawniono liczne szkielety, których czaszki są przestrzelone metodą katyńską. W celu przyśpieszenia rozkładu zwłok, ciała ofiar zostały przysypane dużą ilością wapna, które jest widoczne na powierzchni całej jamy grobowej.

Fot. T. Borkowski, J. Jagiełło (IPN)

Według wstępnej oceny antropologicznej, mogą znajdować się szczątki blisko 30 osób. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych (niskie temperatury, obfite opady śniegu i deszczu) wybudowano prowizoryczny barak umożliwiający prace archeologiczne. Ze względu na fakt odkrycia dotychczas sześciu masowych grobów na tym terenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w ich bezpośrednim sąsiedztwie mogą znajdować się kolejne mogiły. W związku z powyższym, równolegle do prac ekshumacyjnych, prowadzone są szerokopłaszczyznowe badania archeologiczne z użyciem ciężkiego sprzętu. 

Fot. T. Borkowski, J. Jagiełło (IPN)

Poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego w Batumi rozpoczęły się w 2017 roku, dzięki staraniom s. Sidonii Darchii, przełożonej miejscowego klasztoru i sierocińca. Wówczas, własnymi siłami i środkami odkryto cztery groby, z których ekshumowano i zabezpieczono szczątki 150 osób. W prace poszukiwawcze, w kolejnych latach, zaangażowali się specjaliści z dwóch amerykańskich uniwersytetów w Texasie i Michigan. To oni w sierpniu 2021 roku odkryli szczątki 28 osób w piątym masowym miejscu pochówku. Inicjatorem i głównym organizatorem aktualnie trwających badań jest Diecezja Batumi i Lazeti oraz gruzińska pozarządowa organizacja Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) z siedzibą w Tbilisi. W badaniach uczestniczą także przedstawiciele gruzińskiej armii. Tylko na terenie autonomicznej republiki Adżarii, której stolicą jest Batumi, w wyniku represji stalinowskich życie mogło stracić blisko 1050 osób, w tym obywatele Polski.

 Źródło: ipn.gov.pl

 

#Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN #Gruzja #ofiary sowieckiego terroru #Operacja polska NKWD

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo